28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O historii imion

Ocena: 0
515

Najstarsze słowiańskie imiona niemal całkowicie zanikły w Polsce po Soborze Trydenckim

Jak pisałem przed tygodniem, najstarsze słowiańskie imiona, wypierane przez nazwy chrześcijańskie, niemal całkowicie zanikły w Polsce po Soborze Trydenckim. W kolejnych wiekach było używanych tylko kilka tych starych imion – takie, które już utrwaliły się jako imiona ważnych postaci chrześcijaństwa (np. Wojciech czy Kazimierz), oraz takie, które odnoszono do Boga, np. Bogumił czy Bogusław. Inne imiona słowiańskie czasem nadawali protestanci, którzy także w ten sposób zaznaczali swoją odrębność.

W późniejszych wiekach zasób imion obecnych w polszczyźnie wzbogacał się o nazwy zapożyczone z różnych języków, a także tworzone na gruncie polszczyzny, jak np. Grażyna (imię stworzone przez Adama Mickiewicza) czy Kordian (imię wymyślone przez Juliusza Słowackiego). W XIX wieku ponownie zaczęto się interesować imionami rodzimymi, słowiańskimi, wyszukiwać je w starych źródłach, a nawet tworzyć nowe na wzór tych realnie istniejących (np. Lechosław czy Wieńczysław). Jedną z przyczyn tego procesu było popularne wówczas zainteresowanie przeszłością, w tym także historią języka, chęć odtwarzania jego początków, najważniejszą jednak – walka o zachowanie polskości wobec procesów rusyfikacji i germanizacji. Także księża katoliccy, którzy na mocy postanowień Soboru Trydenckiego wcześniej odmawiali nadawania starych słowiańskich imion, zaczęli je w tym okresie propagować ze względów patriotycznych. Tendencja do nadawania takich imion (niekiedy, jak już pisałem, sztucznie utworzonych), czasem bywała przesadna i wraz z postawą purystyczną niektórych środowisk stawała się niekiedy obiektem żartów; Cyprian Norwid w jednym z listów nie bez złośliwości pisał np. o szlachcicu, który jedną córkę nazwał Brzmisława, drugą Grzmisława, trzecią Zdzisława, a czwartą Lecha.

W wieku XX do polszczyzny trafiło bardzo dużo nowych imion zapożyczonych z różnych języków zachodnich, przede wszystkim angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Źródłem takich imion zaczęła w coraz większym stopniu stawać się kultura masowa. Już nie tylko zatem chrześcijańscy męczennicy, święci i wielcy Kościoła, wybitni władcy, słynne postaci literackie czy mitologiczne, lecz także bohaterowie popkultury stawali się – i nadal stają – inspiracją do wyboru imienia dla dziecka. Zasób używanych imion znacząco się w związku z tym zwiększył.

Obserwując najczęstsze imiona nadawane w Polsce na przestrzeni lat czy nawet wieków, można zauważyć pewne tendencje czy wręcz mody. Mogą one przy tym mieć charakter ogólnopolski (tak jest niekiedy np. z imionami znanych postaci historycznych czy bohaterów popularnych seriali), lokalny (niektóre imiona były wyraźnie częstsze w pewnych regionach Polski), ale też środowiskowy (w różnych grupach społecznych popularne bywają różne imiona). Ciekawe jest też to, że są imiona, które wracają do łask po latach, a nawet wiekach. Tak stało się chociażby z imieniem Jakub, które było bardzo popularne w średniowieczu, ale w późniejszych wiekach nadawano je już dużo rzadziej – zwykle w środowisku wiejskim oraz w rodzinach żydowskich. Dość nagle, na przełomie XX i XXI wieku, stało się ono ponownie imieniem bardzo często nadawanym – do tego stopnia, że od połowy lat 90. stale jest jednym z pięciu najczęściej wybieranych, a w latach 2000-2015 nieprzerwanie znajdowało się na czele tej listy. Na koniec warto jednak podkreślić, że niezależnie od przemijających mód ok. dwóch milionów kobiet w Polsce nosi imię Anna

Idziemy nr 5 (643), 4 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter