28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O problemach z datami

Ocena: 0
832

Stale obcujemy z datami, a jednak wciąż wielu z nas popełnia różnorakie błędy z nimi związane.

fot. pixabay.com

Kiedy umawiamy się z kimś na spotkanie, kiedy zapisujemy się do lekarza, kiedy rezerwujemy nocleg w hotelu, kiedy zapraszamy rodzinę na ślub, kiedy piszemy list, kiedy wypełniamy urzędowe formularze lub podpisujemy umowy – zawsze wówczas wymawiamy lub zapisujemy daty. Stosujemy je także w prywatnych zapiskach: pamiętnikach czy notatnikach, a wielu literatów opatruje datami także swoje utwory (np. Norwid często podawał pod tekstem wiersza rok jego powstania, ale czasem dopisywał także miesiąc, a nawet dzień). Jak widać, stale obcujemy z datami, a jednak wciąż wielu z nas popełnia różnorakie błędy z nimi związane.

Zacząć wypada od tego, że daty można zapisywać różnorako: albo w całości słownie, albo wyłącznie za pomocą cyfr, albo też cyfrowo i słownie (w tym trzecim przypadku słownie zapisuje się nazwę miesiąca). Możemy zatem zastosować formę albo dwudziesty czwarty grudnia dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku, albo 24.12.2021 roku ewentualnie 24 XII 2021 roku, albo wreszcie 24 grudnia 2021 roku.

Zapis w całości słowny spotykany jest rzadko, ponieważ jest on długi, a przez to nieekonomiczny. Jednak zaleca się stosowanie go chociażby w tekstach literackich, w których należy unikać cyfr. Ponadto ma on jedną niezaprzeczalną zaletę: jednoznacznie rozstrzyga, jak należy datę przeczytać. Tymczasem także z tym jest niemało problemów. Wielu Polaków mówi np. *dwudziesty czwarty grudzień, a więc nie odmienia nazwy miesiąca, a jeszcze więcej osób (to naprawdę powszechny, choć rażący błąd): *dwutysięcznego dwudziestego pierwszego roku, a więc niepotrzebnie odmieniają one człony nazywające tysiące. Dodam jeszcze, że ostatnio rozpowszechnił się kolejny błąd, niejako odwrotny: nieodmienianie żadnego członu wskazującego na rok. Zwłaszcza politycy (ale za nimi także np. dziennikarze), kiedy mówią o jakichś projektach, programach, inwestycjach itp., często stosują formułę: *w roku dwa tysiące dwadzieścia pięć albo nawet skróconą: *w latach dwadzieścia jeden – dwadzieścia pięć. Rzecz jasna, jest to jeszcze bardziej rażący błąd i należy się go wystrzegać.

Od wymowy wróćmy jednak do zapisu. Jak widać z przywołanych wyżej przykładów, w przypadku formuły zawierającej słowo nazywające dany miesiąc nie stosuje się kropek po zapisach cyfrowych oznaczających dzień i rok. Nie używa się ich również wówczas, gdy miesiąc oznaczany jest za pomocą cyfr rzymskich. Jest to rzadko, coraz rzadziej spotykana forma, ale przyznam się Państwu, że mam do niej słabość – to ją stosuję najczęściej i wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Zwrócę uwagę jeszcze na to, że poszczególne człony oddziela się w niej spacjami. Inaczej jest w przypadku zapisu cyframi arabskimi: tam spacji nie ma, ponieważ elementami oddzielającymi są kropki. I jeszcze jedna kwestia dotycząca zapisu: w sformalizowanych kontekstach (np. umowach czy innych dokumentach) możliwe jest stosowanie zera przed pojedynczą cyfrą oznaczającą dzień, np. 03.11.2019 roku (miesiąc musi być wówczas zapisywany cyframi arabskimi). W pozostałych typach kontekstów lepiej tego unikać. Z kolei zaleca się stosowanie zera przed cyframi oznaczającymi pierwszych dziewięć miesięcy roku, czyli np. 3.08.2014 roku. Na koniec warto dodać, że poza szczególnymi przypadkami korespondencji międzynarodowej, zwłaszcza z krajami, w których dana konwencja obowiązuje, nie należy używać innych sposobów oddzielania członów daty, np. ukośnika lub łącznika, a więc np.: 3/08/2014 czy 3-08-2014.

Zaproponowane wyżej różne formy zapisu daty łączy to, że zgodnie z polską tradycją stała jest w nich kolejność członów, czyli dzień, miesiąc, rok (taki układ jest stosowany także np. w dowodach osobistych). W rzadkich przypadkach, np. tabelach, zestawieniach, zwłaszcza tworzonych automatycznie, pozwalających szeregować duże zbiory zapisów datacyjnych, można stosować kolejność odwrotną: rok, miesiąc, dzień.

Idziemy nr 25 (816), 20 czerwca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter