28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warto i wartość to dwie różne sprawy

Ocena: 0
2230

Ten mieszkający we Wrocławiu poeta niewątpliwie wart jest uwagi

Związany z okresem świątecznym zwyczaj obdarowywania się prezentami to doskonała okazja do powiększenia domowej biblioteczki. W nowym roku trzeba już tylko znaleźć czas na spokojną lekturę... Jeśli o mnie chodzi, to jak dotąd w całości przeczytałem dopiero bardzo ciekawą opowieść biograficzną o wybitnym himalaiście Jerzym Kukuczce, w kolejce czekają zaś (poza wspomnianą przed tygodniem „Polską biblioteką widmową” Pawła Dunina-Wąsowicza) „Mikrotyki” Pawła Sołtysa (czyli interesujący debiut prozatorski muzyka znanego jako Pablopavo) oraz „Hajstry” Adama Robińskiego. Dziś chciałbym jednak napisać o zupełnie innej książce, która od jakiegoś czasu leży na moim biurku i do której wciąż wracam, a mianowicie o najnowszym tomiku wierszy Piotra Klimczaka.

Jak sądzę, niewielu czytelników „Idziemy” zna tego autora i jego twórczość. Tymczasem ten mieszkający we Wrocławiu poeta niewątpliwie wart jest Państwa uwagi. Świeżo wydany niewielki tomik „A życie jest światłem ludzi” nie jest lekturą łatwą, ale dobrze jest czasem niespiesznie zagłębić się właśnie w takie książki: wymagające skupienia, zmuszające do refleksji nie tylko nad światem wokół, lecz także nad samym sobą, w tym nad stosunkiem do innych, nad swoją wiarą i relacją z Bogiem.

Tomik jest precyzyjnie skonstruowany: jego klamrą są wiersze „Genezis” i „Tancerko” z jednej strony oraz „Tancerka” i „Kon Ken” z drugiej. Na marginesie: tytuł tego ostatniego zdradza polonistyczne wykształcenie autora i jego doświadczenie akademickiego językoznawcy: kon i ken to bowiem postacie praindoeuropejskiego rdzenia, od który zostały utworzone wyrazy początek i koniec. Niemała ogólnohumanistyczna kompetencja jest niezbędna, by zrozumieć co najmniej kilka z tych wierszy, ale nie ta warstwa intelektualna wydaje się w nich najważniejsza. Także nie interesujące zabiegi językowe – choćby takie, na których oparty jest utwór „Życzenia” rozpoczynający się słowami: niech nam zostanie chociażby głód głodu / gdy satysfakcji ma się poddać życie / kiedy brak braku więc trzeba potrzeby / chleba naszego powszedniego dzisiaj. Znacznie istotniejsze i bardziej poruszające, zmuszające do weryfikacji własnego sposobu bycia-w-świecie jest osobiste doświadczenie poety, widoczne w tych wierszach.

Szczupłe ramy tej rubryki nie pozwalają na dłuższe rozważania, zresztą zawsze lepiej jest czytać same wiersze niż ich mniej lub bardziej nieudolne omówienia. Zachęcam więc Państwa do sięgnięcia po tomiki Piotra Klimczaka, a na początku nowego roku proponuję lekturę utworu „Pokazywali, że warto”, który przypomina, że Należy być przyzwoitym, / pomimo tego, że nie warto:

Pokazywali, że warto być takim jak inni. / Nie oszukiwać więcej, / nie zdradzać częściej, / głos oddany dostosowywać / do większości obecnej. / Słabszych bić szybkim frazesem, / nie odsłaniać źródeł swej siły, / nie krytykować możnych przy świadkach. / Mówić o własnej przyzwoitości, / domagać się jej od innych. / *** / nie lękając się epidemii / wprawni w sztuce szlachetnej służby / powinniśmy zapobiec rozpoznać opatrzyć / na dolnym marginesie / na gruncie Milczenia: / przyzwoitym się jest albo nie jest / bez względu na to, czy docenią czy wzgardzą. / Warto i wartość / to dwie różne sprawy. / Choć nawet Wartość / kształtuje codzienne uczynki / jak figura idola. / Należy być przyzwoitym, / pomimo tego, że nie warto.

Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter