29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fantazyjny karnawał

Ocena: 0
2404
Bal karnawałowy mogą uatrakcyjnić nie tylko tematycznie dobrane stroje i muzyka.
Menu też łatwo dopasować do danego tematu: czy to bal w stylu latynoskim, staropolskim czy może lat sześćdziesiątych.

– Rok temu urządzaliśmy ze znajomymi imprezę pod hasłem „Włochy”. Przygotowaliśmy mozzarellę z bazylią i pomidorami, bagietki z sosem pesto, spaghetti, sałatkę z dodatkiem tortellini i tiramisu – wylicza Karolina Bogacz. – To była chyba moja pierwsza impreza, na której nie pojawiły się żadne chipsy, paluszki ani ciastka ze sklepu, ale wszystko było domowej roboty.

Przy organizacji takich przyjęć problem może stanowić podział obowiązków. – Na normalnych imprezach po prostu każdy z gości deklarował, co przyniesie, najczęściej sałatkę albo ciasto – opowiada Karolina. – Na imprezach tematycznych potrawy są bardziej skomplikowane, dlatego zaznaczyliśmy w zaproszeniach, że prosimy każdego gościa o składkę na produkty. Razem z najbliższymi koleżankami umówiłyśmy się, że wcześniej wszystko przygotujemy.

Jej koleżanka Agnieszka Radzyńska planuje w tym roku zorganizować imprezę w stylu literackim: goście mają się przebrać za postacie z książek. – Prawie każdą potrawę da się dopasować do jakiejś książki. Na przykład deser z miodem można nazwać przysmakiem Kubusia Puchatka, sałatka z egzotycznych owoców będzie się kojarzyć z „Pożegnaniem z Afryką” albo „W pustyni i w puszczy”, a bigos z „Panem Tadeuszem” – śmieje się Agnieszka. Ostatnio zauważyła też, że w skandynawskich książkach, jak „Muminki” czy „Pippi Pończoszanka”, często pojawiają się naleśniki. – To idealna potrawa, bo można do nich dodać właściwie wszystko, doprawić je na ostro lub słono – dodaje.

Pomysłów jest jeszcze wiele. Agnieszka słyszała kiedyś o balu, gdzie wszystko było w kolorze białym. – To nie takie proste, wszystkie ciasta musiałyby mieć na wierzchu krem albo lukier, a ze słonych rzeczy pasowałyby głównie sery – zastanawia się. – Można by też spróbować z innymi kolorami, na przykład czerwonym: do słodyczy dodać galaretkę, wiśnie, truskawki, a do wytrawnych przekąsek pomidory i paprykę. Albo żółte menu: banany, brzoskwinie, ziemniaki, jajka... Muszę kiedyś spróbować!

NALEŚNIKI CZEKOLADOWE

Składniki: • 2 szkl. mąki • 2 jajka • 2 szkl. mleka • ¾ szkl. wody gazowanej • 1 duża łyżka ciemnego kakao • ½ łyżeczki soli • 500 g sera białego śmietankowego • 3 łyżki cukru pudru • 1 łyżeczka cynamonu • puszka brzoskwiń • tłuszcz do smażenia.

Sposób przygotowania:
Mąkę, jajka, mleko, wodę, kakao i sól dokładnie wymieszać mikserem. Ciasto pozostawić na 30 minut, następnie usmażyć naleśniki na rozgrzanym tłuszczu. Ser biały rozgnieść, wymieszać z cukrem i cynamonem. Brzoskwinie drobno pokroić i dodać do masy serowej. Naleśniki grubo posmarować masą i zwinąć w rulony, pokroić na plastry grubości ok. 3 cm.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy

Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter