19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Herbata bardzo pachnąca

Ocena: 0
1132

Zapragnęłam znowu pachnącej herbaty – i nie zawiodłam się.

fot. Barbara Wiśniowska / Idziemy

Na wycieczce w Krakowie mąż zapytał, czy chciałabym sobie coś kupić. Oczywiście, tylko co? Pamiątki-durnostojki trzeba wciąż odkurzać. Na biżuterii mi nie zależy. Alkoholu nie piję. Ubrań mam za dużo. Weszłam do spożywczaka i mój wzrok zatrzymał się na herbacie z kwiatu głogu. Jak smakuje herbata z kwiatów? Kupiłam, ale okazała się nijaka. Czy to dlatego, że była produkowana przemysłowo? Czy dlatego, że leżała od zeszłego sezonu na półce i straciła cały zapach? To na ten zapach liczyłam.

Niedawno na spacerze poza miastem natknęłam się na krzak czarnego bzu. Córka dopytywała, dlaczego nie nazywa się biały bez, skoro kwitnie na biało. Powąchałam i zerwałam kilka baldachów. Nie miałam pojęcia, jakie mają właściwości, ale podejrzewałam, że kwiaty nie mogą być trujące, skoro babcia robiła przetwory z owoców. Zresztą znajoma mieszkająca we Włoszech twierdzi, że tam zjada się prawie wszystkie kwiaty. Zapragnęłam znowu pachnącej herbaty – i nie zawiodłam się. Pachniała niebiańsko już po kilku sekundach parzenia.

Sprawdziłam, czy ma jakieś wartości odżywcze – i byłam pozytywnie zaskoczona. Kwiaty czarnego bzu można suszyć, mrozić, smażyć w panierce i robić z nich syrop. Przerabiamy je natychmiast po zerwaniu, a zrywać najlepiej rano, po opadnięciu rosy. Mają właściwości napotne. przeciwwirusowe, moczopędne, wzmacniające, chłodzące, oczyszczające, wykrztuśne. Łagodzą stany zapalne skóry, wychwytują wolne rodniki, wzmacniają naczynia włosowate, przyspieszają przemianę materii, obniżają ciśnienie. Są bogate w witaminę A, C i witaminy z grupy B, a oprócz tego w wiele innych pierwiastków i flawonoidów. Ale uwaga: owoce zawsze poddajemy obróbce termicznej. Natomiast liście, gałęzie i korzenie są trujące.

NAPÓJ Z KWIATU CZARNEGO BZU

Składniki: 4 baldachy czarnego bzu | 500 ml wrzątku | 4 łyżki soku ananasowego

Sposób przyrządzania: Kwiaty odcinamy od łodyżek (najwygodniej zrobić to nożyczkami). Zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem. Słodzimy niewielką ilością soku.

Idziemy nr 25 (765), 21 czerwca 2020 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter