16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta parkingowa

Ocena: 0
978

Kartę otrzyma tylko osoba, która ma w orzeczeniu o niepełnosprawności wskazanie do uzyskania karty parkingowej.

fot. pixabay.com / CC0

Osoba niepełnosprawna lub jej opiekun może starać się o kartę parkingową, która ułatwi poruszanie i zatrzymywanie się w miejscach niedostępnych dla innych kierowców. Posiadaczowi takiej ważnej karty wolno nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł. Uiszcza się ją gotówką w kasie urzędu lub przelewem na wskazany numer konta bankowego.

O kartę może starać się osoba niepełnosprawna, która ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się albo ma takie wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub ma wskazanie do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) albo 10-N (choroba neurologiczna).

Kartę otrzyma tylko osoba, która ma w orzeczeniu o niepełnosprawności wskazanie do uzyskania karty parkingowej. Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu, a jeśli pojazd nie ma przedniej szyby – to w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.

Kartę wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień. Nie można wydać karty parkingowej tylko na podstawie pisma wnioskodawcy, bez złożonego zgodnie z zasadami procedury wniosku o jej wydanie, na obowiązującym druku. Urząd wyda kartę parkingową osobie niepełnosprawnej jedynie na podstawie prawidłowo wniesionego wniosku wraz kompletem wymaganych dokumentów. Składa się go w dowolnym powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

Karta parkingowa jest wydawana na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Karta traci ważność w kilku przypadkach: po upływie terminu ważności, w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę, w przypadku zwrotu karty albo w razie śmierci osoby, której wydano kartę.

Karta może być wykorzystywana jedynie przez kierującego pojazdem należącym do upoważnionej placówki, i to w sytuacji, gdy przewozi on osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki. Nie mogą z niej korzystać inne osoby nieuprawnione.

Karty wydane przed 1 lipca 2014 r. utraciły ważność najpóźniej 30 czerwca 2015 r. Dotyczy to wszystkich wydanych kart parkingowych.

 

Idziemy nr 26 (715), 30 czerwiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter