19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kasza jaglana

Ocena: 0
1216

Zawiera mnóstwo minerałów. Ma odczyn zasadowy, co jest ważne, gdy spożywamy zbyt wiele produktów kwasotwórczych (mięs, cukru, słodzików, ziemniaków, pszenicy i białego ryżu).

fot. Barbara Wiśniowska

Pomaga pozbyć się nadmiaru śluzu z organizmu (żegnaj, katarze!).

Przed ugotowaniem warto poświęcić jej odrobinę uwagi.

Kasza, oprócz substancji odżywczych, zawiera też i antyodżywcze, np. sole kwasu fitynowego, czyli fityniany, które w dużych ilościach zapobiegają wchłanianiu żelaza, magnezu, wapnia, cynku i innych minerałów i mogą przyczyniać się do osteoporozy. Występują także w roślinach strączkowych, brązowym ryżu, pszenicy, życie i innych kaszach. Najgorzej zjeść taką kaszę bez żadnych dodatków, bo nie dość, że nas nie odżywi, to jeszcze pobierze minerały z naszych komórek.

Czy zatem zrezygnować z produktów bogatych w fityniany? Nie. W małych ilościach są one antyutleniaczami i chronią przed rakiem. Kaszę najpierw płuczemy, później moczymy do 24 godzin w wodzie z dodatkiem soku z cytryny / octu winnego / wody z kapusty. W kwaśnym środowisku aktywuje się enzym fitaza, który rozkłada szkodliwe związki. Jeśli zapomnę, moczę kilkanaście minut, ale dzięki moczeniu kasz… nauczyłam się planować posiłki na dzień następny. Kaszę gotuję bez woreczka w trzy razy większej ilości płynu. Powinna wchłonąć całą wodę – to w wodzie zostają minerały.

SERNIK BEZ SERA

Spód: 200 g gotowanej cieciorki | 60 g oleju kokosowego | 3 łyżki miodu | 100 g żurawiny suszonej | 150 g orzechów włoskich

Nadzienie: 250 g kaszy jaglanej suchej | 3 łyżki masła | ok. 750 g napoju kokosowego rzadkiego | paczuszka skórki pomarańczowej | sok z całej cytryny | 65 g ksylitolu

Sposób przygotowania: Miksujemy wszystkie składniki spodu ciasta i wkładamy na godzinę do lodówki. Następnie wałkujemy na papierze do pieczenia i dopasowujemy kształt do blachy. Nakłuwamy kilka razy widelcem i suszymy w piekarniku w 170 stopniach przez 20 minut. Pieczenie nie jest konieczne, ale sprawia, że ciasto jest twardsze i mniej się klei.

Kaszę jaglaną – opłukaną i namoczoną – odcedzamy. Gotujemy w mleku kokosowym przez 15 minut na niewielkim ogniu, w tym czasie przygotowujemy pozostałe składniki i dodajemy je od razu po ugotowaniu kaszy. Blendujemy. Natychmiast wylewamy masę na ciasto w formie, a jeśli już stężała, dodajemy niewielką ilość mleka lub wody. Studzimy.

Idziemy nr 17 (860), 24 kwietnia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter