20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kasztanowa słodycz

Ocena: 0
776

Z pieczonych kasztanów jadalnych można zrobić puree, a potem wykorzystywać je do różnych potraw: zupy, pasztetu, naleśników lub deserów.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Kasztany jadalne kojarzą się głównie z Francją, a to za sprawą słynnego cytatu filmowego: „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”. W Polsce nie spotkamy ich raczej u ulicznych sprzedawców, ale są dostępne w większości supermarketów. Warto choć raz spróbować przyrządzić je samodzielnie. Najprostszy sposób to ugotować kasztany: wystarczy je wypłukać w wodzie, włożyć do garnka i gotować ok. pół godziny. Bardziej pracochłonne jest pieczenie: zanim wsadzimy kasztany do pieca, każdy z nich należy naciąć nożem na krzyż. Aby pieczenie trwało krócej, można najpierw namoczyć kasztany w wodzie (ok. pół godziny) lub obgotować. Czas pieczenia tak przygotowanych kasztanów będzie wynosił już tylko 15-20 minut, łatwiej będzie też obrać je z łupin i skórki. Miąższ kasztanów powinien mieć żółty kolor i przyjemny, lekko orzechowy zapach. Kolor brązowy oznacza, że kasztany są popsute lub wyschnięte.

Z pieczonych kasztanów jadalnych można zrobić puree, a potem wykorzystywać je do różnych potraw: zupy, pasztetu, naleśników lub deserów. W tym celu upieczone kasztany należy obrać z łupinek i gotować jeszcze przez pół godziny w wodzie lub mleku, a następnie zmiksować w blenderze. Taki krem świetnie komponuje się z różnego rodzaju ciastami: sernikiem, roladą czy tartą. Najbardziej znany deser o smaku kasztanowym nosi nazwę Mont Blanc – prawdopodobnie dlatego, że kształtem przypomina górę. Przepis jest datowany na 1475 r., pochodzi z Włoch; popularność zyskał także we Francji, a nawet w Chinach i Japonii. Klasyczna wersja składa się z bezy, kremu kasztanowego i bitej śmietany. Pojawiają się także przepisy, w których bezę zastępuje się ciastem kruchym, francuskim lub biszkoptowym. Z kolei na Węgrzech deser z kasztanów nosi nazwę Gesztenyepure – jest to po prostu krem kasztanowy podawany w salaterce z bitą śmietaną.

Samodzielne przygotowanie Mont Blanc w domu jest pracochłonne, głównie dlatego, że wymaga obierania kasztanów. Można jednak oszczędzić sobie pracy i kupić gotowe puree w puszce. A jeśli jako spód wykorzystamy upieczone wcześniej ciasto, przygotowanie zajmie dosłownie kilka minut. To idealny deser na karnawał!

 

DESER MONT BLANC

Składniki:
Przygotowany wcześniej spód (okrągłe bezy albo ciasto kruche, francuskie lub biszkoptowe) |400 g kasztanów jadalnych | 1 czubata łyżka kakao | 4 łyżki cukru pudru | 300 g śmietany kremówki

Sposób przygotowania:
Kasztany opłukać w wodzie, na każdym zrobić nożem nacięcie na krzyż, ułożyć na blasze i piec przez 30 minut w temperaturze 180 stopni. Po wystudzeniu kasztany obrać, zalać mlekiem i gotować przez 30 minut – część mleka powinna się wchłonąć. Kasztany zmiksować w blenderze. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dolać płynu, w którym kasztany się gotowały, lub trochę śmietany. Wsypać kakao i 2 łyżki cukru pudru, ponownie zmiksować. Śmietanę ubić mikserem, pod koniec dodać 2 łyżki cukru pudru. Na przygotowane wcześniej krążki z ciasta lub bezy nałożyć krem kasztanowy i bitą śmietanę.

Idziemy nr 02 (742), 12 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter