18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kiszone od lat

Ocena: 0
3207
Każdy ma jakiś smak, który przypomina mu dzieciństwo. – Mój smak to ogórki małosolne – słabym głosem opowiada pani Zuzanna Niecka, 99-letnia mieszkanka krainy wielkich jezior, a dokładnie Giżycka. Spotykam ją siedzącą przed chatą, gdzie od niepamiętnych czasów serwuje – obecnie razem z wnuczką – obiady dla turystów.

Klimat jest niepowtarzalny. Na podwórku, na świeżo skoszonej trawie, stoją ławy i stoliki, siedzimy przy jednym z nich, ale za chwilę przyjdą pierwsi stołownicy i gospodyni będzie musiała się zabrać za obieranie ziemniaków i smażenie kotletów.

– Nie mogłam się doczekać lata, kiedy będą już pierwsze ogórki, a potem kiedy się w końcu zakiszą – mówi pani Zuzanna i prowadzi mnie do ogródka warzywnego na tyłach domu, gdzie najbardziej rzuca się w oczy koper rosnący pomiędzy płożącymi się ogórkami. Te małosolne nadają się do jedzenia już po 2 dniach od włożenia do słoika, choć tak naprawdę wszystko zależy od ogórków i od temperatury. Im cieplej, tym szybciej.

– Mama kazała nam zawsze nazrywać liści do ogórków – z porzeczki, wiśni, chrzanu i tego wówczas młodego dębu – wspomina pani Zuzanna, patrząc na grube i wysokie dębowe pnie.

– Potem zajadaliśmy się tymi ogórkami przy sianokosach czy żniwach. Co i raz podkradaliśmy je z wielkiej glinianej beczki i zagryzaliśmy chlebem. Dziś to podobno rarytas w mieście – opowiada.

Wygłodniałym turystom, którzy dziś byli na obiedzie u pani Zuzanny, gospodyni serwuje na odchodnym przemiły uśmiech i ogórek z wielkiego słoja stojącego na ganku.

Składniki: 2 kg ogórków gruntowych (najlepiej niezbyt dużych), pół główki czosnku, kawałek korzenia chrzanu, dwa baldachy kopru razem z łodyżką, kilka liści chrzanu, porzeczki i dębu, 4 liście laurowe, gorczyca biała, kilka ziarenek ziela angielskiego, pieprz, 2 litry wody, 3 łyżki soli

Sposób wykonania:
Ogórki dokładnie umyć. Czosnek obrać z łupin i pokroić na plasterki, a chrzan w 3-4-centymetrowe słupki, włożyć do słoja razem z koprem, liśćmi i przyprawami. Następnie ciasno ułożyć w słoju ogórki. Zagotowaną z 3 łyżkami soli wodę wlać do słoja. Ogórki przykryć talerzykiem, aby nie wystawały nad powierzchnię wody. Pozostawić na kilka dni do ukiszenia.

Marta Kawalec
fot. Marta Kawalec/Idziemy

Idziemy nr 29 (410), 21 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter