20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kokos i masala

Ocena: 0
2757
Wizyta w indyjskiej restauracji wymaga od niektórych sporo odwagi – ostre przyprawy palą w język i wywołują łzy w oczach. – Hindusi powiedzieliby, że nie wiemy, co to znaczy naprawdę ostry smak! Potrawy, które jada się w Indiach, są przyprawione o wiele mocniej. Ma to swoje dobre strony, bo dzięki temu zabijane są wszelkie bakterie – wyjaśnia Julia Drabarek, miłośniczka orientalnej kuchni, która w tym roku wybiera się do Indii jako wolontariuszka. Pasją do gotowania zaraziła ją siostra Alicja, która – ze względu na to, że indyjskie restauracje nie należą do tanich – zaczęła kupować książki kucharskie i przyrządzać na obiad zaczerpnięte z nich dania. – Kiedy gotujemy w domu, na szczęście same decydujemy, ile przypraw dodać – zaznacza Julia. – Na początku nie wszystko nam się udawało, bo sosy z dodatkiem jogurtu i mleka kokosowego łatwo mogą się zwarzyć. Ale niektóre potrawy wychodzą nam lepiej niż w restauracji, na przykład chlebki naan.

Do popularnych indyjskich przekąsek, które można zrobić w domu, należą samosy – pieczone pierogi z warzywami, a także pakora – warzywa, owoce lub ser smażone w cieście. Dania główne to najczęściej kurczak lub jagnięcina z warzywami gotowane w pikantnym gęstym sosie z dodatkiem mleka kokosowego. Typowo indyjska mieszanka przypraw to masala – do jej odmian należą curry i garam masala. W ich skład wchodzą takie przyprawy jak: gałka muszkatołowa, cynamon, czarny pieprz, anyż, goździki, imbir, chili, kardamon, kminek, koper włoski i kolendra.

Julia i Alicja często korzystają też z książki z indyjskimi deserami. – Kiedyś zrobiłyśmy trzywarstwowy krem z białej czekolady ubijany na parze. Trwało to parę godzin, ale było warto – śmieje się Julia. – Inny, prostszy deser to banany smażone w cieście. Według przepisu dodaje się do nich mąkę z ciecierzycy, ale równie dobrze można użyć pszennej. Świetnie smakują z lodami i bitą śmietaną. Robię je bardzo często, to prawdziwy przebój wśród moich znajomych.


Pakora bananowa

Składniki: 3 banany, szklanka mąki, 250 ml wody gazowanej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, ½ łyżeczki kurkumy, ½ łyżeczki imbiru, ½ łyżeczki curry, olej do smażenia.

Sposób przygotowania: Banany obrać i pokroić w plasterki. Mąkę zmiksować z proszkiem do pieczenia, wodą i przyprawami. Olej rozgrzać na patelni, zanurzać banany w cieście i smażyć po obu stronach na złocisty kolor. Podawać na gorąco z lodami i bitą śmietaną.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 30 (462), 27 lipca 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter