28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na dzień dobry

Ocena: 0
3706
Co Polacy jedzą na śniadanie? Nadal królową polskich śniadań jest kanapka. Jedzą ją głownie tradycjonaliści, popijając filiżanką herbaty, po kórej obowiązkowa następuje kawa.

Są też zwolennicy jajek na miękko, jajecznicy z boczkiem, kiełbasek na gorąco czy naleśników. Te bardziej pracochłonne śniadania jadamy głownie w weekendy. – U nas w domu dzieci wprowadziły tradycję, że zawsze w sobotę jemy razem jajecznicę na pieczarkach, wędzonej kiełbasie, cebuli, przyprawach i czosnku – mówi Klaudia Kowalewska, mama bliźniąt Ani i Piotrka.


Młodzi i aktywni najczęściej zjadają na śniadania płatki zbożowe i musli z mlekiem lub jogurtem. – Nie wymaga to długich przygotowań, wystarczy pamiętać, aby kupić świeże mleko i co jakiś czas płatki, których wybór w sklepie jest ogromny: czekoladowe, zbożowe, z suszonymi owocami lub zwykłe kukurydziane. I nawet jeśli zaśpisz na wykłady albo na pierwszą zmianę, to zjedzenie śniadania zajmie ci trzy minuty! – zachwala Zbyszek Kocuń, student marketingu i zarządzania.

Na amerykańską modę śniadaniową coraz głośniej narzekają jednak dietetycy, ostrzegając, że gotowe musli, reklamowane jako zdrowy składnik śniadania, zawierają za dużo cukru i tłuszczu, a za mało błonnika. Kwestia kalorii jest oczywiście sporna. Wszystko zależy od dodatków.

Trzecia kategoria to „śniadanie nic”, czyli mocna czarna kawa – zamiast całej reszty. Tę należy jednak pozostawić bez komentarza, bo jak wiadomo śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znane przysłowie mówi: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Tymczasem według statystyk śniadanie przed wyjściem do pracy codziennie spożywa 73 proc. kobiet i tylko 48 proc. mężczyzn.

Jest wiele sposobów na szybkie i pożywne śniadanie: od serków i jogurtów, wafli ryżowych czy pumpernikla do jednorazowych opakowań płatków śniadaniowych, których zapas możemy schować w szufladzie biurka. Zalecana jest też bułeczka pełnoziarnista z jajkiem lub serkiem twarogowym, do tego kawałek żółtego sera, pomidor i plasterek chudej wędliny. A do picia szklanka mleka, kawa zbożowa, zielona herbata bądź sok owocowy.


Twarożek po polsku
10 dkg chudego twarogu • jogurt naturalny • szalotka lub młoda cebulka • 3 pomidorki czereśniowe • koperek • pieprz • sól

Twaróg rozkruszyć, wymieszać z dwiema łyżkami jogurtu i posiekaną szalotką, doprawić pieprzem i solą, ułożyć na wierzchu połówki pomidorków, posypać koperkiem. Podawać z ciemnym pieczywem.



Marta Kawalec
Idziemy nr 38 (315), 18 września 2011 r.
fot. Marta Kawalec

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter