28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po kaszubsku

Ocena: 0
5668
W tradycyjnej kuchni kaszubskiej królują ryby i inne produkty regionalne. Przyrządzane dawniej potrawy były zależne od pory roku: w jesiennym menu pojawiało się wiele owoców i grzybów, a w zimie zup przygotowanych z zapasów zgromadzonych w piwnicach. Do jedzenia dodawano niewiele przypraw, dzięki czemu wyraźniej wyczuwało się jego naturalny smak. – Najstarsza potrawa to pulki (czyli ziemniaki) ze śledziem, które zwykle jadało się w Popielec i Wielki Piątek. Bardzo popularna jest też jajecznica ze szprotami – opowiada Anna Pomieczyńska ze Swarzewa, technolog żywienia, autorka książki kucharskiej „Kaszëbsczi strawę”. – Nasz najprostszy deser to kasza manna z jagodami. Ciekawostką jest, że dodajemy do niej nie tylko żółtka, ale i białka, dopiero wtedy staje się puszysta – zaznacza.

Pani Anna jako przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich wielokrotnie reprezentowała Kaszuby na krajowych przeglądach stołów świątecznych organizowanych przez kółka rolnicze. – Mamy swoje regionalne potrawy, których nie spotka się nigdzie indziej, na przykład grochówka podawana z solonym śledziem albo żołądki drobiowe w galarecie – mówi z dumą. W swojej książce zawarła przepisy na dania, które pamięta z dzieciństwa, a teraz sama przygotowuje dla swojej rodziny. Jest wśród nich prosty sposób na filet z dorsza po kaszubsku: by ryba nabrała niepowtarzalnego smaku, wystarczy posypać ją solą i pieprzem, skropić octem, obłożyć cebulą, a dopiero po dwóch godzinach usmażyć. Z kolei przepis pani Anny na tradycyjną sałatkę śledziową zawiera ziemniaki, cebulę, jabłka, ogórki kiszone, olej i musztardę. Autorka podaje także świetny sposób na wykorzystanie pozostałych w lodówce resztek kiełbasy lub mięsa: zapiekankę gospodarską z dodatkiem ziemniaków, cebuli, grzybów, jajek i śmietany.

Od wielu lat jada się też na Kaszubach zupę rybną. Metod jej przygotowania jest kilka – pani Anna szczególnie poleca przepis podany w swojej książce. – Najlepiej przyrządzić ją z dwóch rodzajów ryb, wtedy będzie smaczniejsza. Można ją podawać z pulpecikami, ziemniakami lub lanymi kluseczkami – radzi.

ZUPA RYBNA Z PULPECIKAMI

Składniki: 1 cały dorsz (najlepiej z głową) • 1 głowa i kręgosłup z innej ryby • ok. 3 l. wody • mała porcja włoszczyzny • zielony koperek • liść laurowy, ziele angielskie • 1 szklanka śmietany • sól • pieprz • 1 jajko • 1 cebula • 3 łyżki bułki tartej.

Sposób przygotowania: Dorsza wyfiletować. Głowę i ości z obu ryb zalać wodą, dodać włoszczyznę, liść laurowy, ziele angielskie i sól. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu pół godziny. Tymczasem z filetów zdjąć skórę i zmielić je razem z cebulą. Do masy dodać namoczoną bułkę tartą, jajko, sól i pieprz. Dobrze wyrobić. Jeśli masa jest za rzadka, dosypać suchej tartej bułki. Z powstałej masy uformować malutkie pulpeciki. Wywar z ryb przecedzić, zagotować i włożyć do niego pulpeciki, które należy ugotować do wypłynięcia i wyjąć. Następnie zupę doprawić do smaku, zabielić śmietaną i dodać koperek. Podawać z pulpecikami.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 33 (465), 15-17 sierpnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter