29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prehistoryczna dieta

Ocena: 0
3026
Mięso, ryby, warzywa i owoce – tymi produktami według historyków odżywiali się nasi przodkowie z epoki kamienia łupanego. Naukowcy twierdzą, że taki jadłospis pomagał im utrzymać szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie. Dlatego dziś, wzorując się na ich przykładzie, opracowano dietę „paleo”. Czy naprawdę działa? Zdania są podzielone. Na pewno może jednak dostarczyć ciekawych inspiracji.

– Parę lat temu dzięki tej diecie udało mi się schudnąć dziesięć kilogramów – opowiada Zosia Zajdel. – Teraz nie zawsze udaje mi się jej przestrzegać, ale wiele z niej czerpię. Mój mąż jest zadowolony, bo uwielbia mięso, mógłby się żywić nawet samym wędzonym kurczakiem. A nasza córeczka odziedziczyła upodobania po tacie: najbardziej się cieszy, kiedy dam jej ugotowane na parze udko kurczaka, ma wtedy zajęcie na dwie godziny – śmieje się.

Według zasad „paleo”, by schudnąć, nie trzeba wcale ograniczać tłuszczów, lecz wybierać te najzdrowsze: olej kokosowy, oliwę z oliwek i tłuszcze występujące w orzechach lub nasionach. By unikać zbóż, poleca się zastąpić mąkę zmielonymi migdałami lub wiórkami kokosowymi. Jednym z założeń jest też rezygnacja z produktów sztucznie przetworzonych. Zosia sama robi na przykład keczup i majonez. – Nie jest to skomplikowane, trzeba tylko pogodzić się z tym, że raz na parę tygodni spędzi się cały dzień w kuchni, przygotowując zapasy – wyjaśnia. – Żeby zrobić domowy keczup, wystarczy udusić kilogram pomidorów pokrojonych w kostkę z dodatkiem jednego jabłka, zmiksować, dodać 2 łyżki octu i przyprawy. A do majonezu potrzebne jest jajko, szklanka oliwy i sok z cytryny – to najprostszy babciny przepis. Miksujemy wszystkie składniki razem tak długo, aż majonez uzyska odpowiednią konsystencję.

Na obiad Zosia zwykle gotuje potrawy jednogarnkowe: duszone mięso z warzywami. – Jedna z naszych ulubionych to indyk z cebulą, fasolą, ciecierzycą i przecierem pomidorowym. Często robię też kotlety wieprzowe pieczone w sosie z domowego keczupu. Mają nietypowy słodko-ostry smak, są przepyszne! – poleca.

KOTLETY POMIDOROWO-MIODOWE

Składniki:  1/2 kg schabu bez kości, 1/4 szklanki wywaru z kurczaka, 1 łyżeczka wiórków kokosowych, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki keczupu (najlepiej domowego), 1 łyżka miodu, tłuszcz do pieczenia, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Czosnek obrać i drobno posiekać, wymieszać z wiórkami kokosowymi, keczupem i miodem, dolać wywar. Schab pokroić na kotlety, doprawić solą i pieprzem, zalać marynatą keczupowo-miodową i odstawić co najmniej na pół godziny. Następnie ułożyć kotlety wraz z marynatą w brytfannie, piec w temp. 200 st. mniej więcej godzinę. Gdyby w trakcie pieczenia kotlety zaczęły się przypalać, można dolać trochę wody lub bulionu, jednak w założeniu płyn powinien odparować, by na kotletach pozostał gęsty sos.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 6 (489), 8 lutego 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter