28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przysmak Majów

Ocena: 0
3096
Dawniej była podawana przede wszystkim jako napój, dziś kojarzymy ją głównie z tabliczkami kupowanymi w sklepie. Można ją także zrobić własnoręcznie w domu.
Główny składnik czekolady – kakao – to zmielone ziarna owoców kakaowca. Te niezwykłe drzewa były uprawiane już 3 tys. lat temu w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej. Ich ziarna do powszechnego użytku wprowadzili Majowie – kakao pomieszane z wodą, mąką kukurydzianą, miodem i chili służyło im jako napój spożywany na dworach królewskich, w czasie uroczystości państwowych i obrzędów weselnych. Aztekowie dodawali do napoju także wanilię i suszone płatki kwiatów. Ziarna kakaowca miały dla nich tak duże znaczenie, że stały się środkiem płatniczym: na przykład dzienne wynagrodzenie tragarza wynosiło ok. 100 ziaren.

Kakao przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb, dlatego początkowo czekolada rozpowszechniła się w Hiszpanii. Tamtejsze damy uwielbiały ją tak bardzo, że piły kilka razy dziennie, nawet podczas mszy, co budziło oburzenie niektórych dostojników kościelnych. Z biegiem lat ten przysmak stał się popularny w całej Europie. Francuz Anthelme Brillat-Savarin w słynnej książce „Fizjologia smaku” z 1825 r. czekoladą nazywa mieszankę kakao, cukru, cynamonu i wanilii. Przyrządzano ją z gotowej masy kakaowej, którą rozpuszczano w wodzie i gotowano przez 15 minut. Pełniła wówczas podobną funkcję jak dziś kawa, często podawano ją gościom jako napój orzeźwiający. W Anglii dodawano do niej także mleko i jajka.

W Polsce stanu wojennego, gdy w sklepach były dostępne tylko wyroby czekoladopodobne, niektóre rodziny robiły czekoladę w domach. Dziś też stanowi ona świetną alternatywę dla tej kupionej w sklepie. Choć nie jest aż tak twarda i chrupiąca, można ją zrobić całkowicie według własnego pomysłu, dowolnie zmniejszając ilość cukru lub zastępując go miodem i dodając najróżniejsze składniki: przyprawy, alkohol, bakalie i owoce.

CZEKOLADA BAKALIOWA

Składniki: • 2 czubate łyżki gorzkiego kakao • 100 g mleka w proszku (najlepiej niegranulowanego) • 50 g masła • ½ szkl. cukru • 3 łyżki wody • ½ łyżeczki aromatu waniliowego • ½ łyżeczki cynamonu • 3 łyżki orzechów laskowych • 2 łyżki suszonej żurawiny.

Sposób przygotowania: Kakao wymieszać z mlekiem w proszku. Bakalie posiekać. Masło rozpuścić w garnku z cukrem i wodą, gotować przez parę minut, mieszając, następnie zestawić z ognia i poczekać, aż lekko wystygnie. Dodać bakalie, aromat i cynamon. Małą blachę do pieczenia lub płaski talerz wyłożyć folią aluminiową. Stopniowo wsypywać mleczno-kakaowy proszek do maślanego płynu i intensywnie mieszać (masa bardzo szybko zastyga). Wylać masę na blachę lub talerz i rozsmarować, by tworzyła jak najcieńszą warstwę. Po wystudzeniu schować na całą noc do lodówki.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska

Idziemy nr 48 (480), 30 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter