29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ścierka i germuszka

Ocena: 0
3305

Przepis w rodzinie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. – Najpierw gotowała oma, później mama...

Fot. Sylwia Uryga / Idziemy

– To chleb gotowany na wodzie z kminkiem, solą, roztrzepanym jajkiem i śmietaną. Jeśli ktoś lubi, można dać też czosnek – opowiada Krystyna Henzel z Przewozu niedaleko Kędzierzyna-Koźla. W ten sposób powstaje germuszka – zupa znana w kuchni śląskiej również pod nazwą biermuszka albo warmuszka.

Nie wolno mylićjej z wodzionką, która powstaje błyskawicznie – przez sparzenie kawałków pieczywa wodą lub bulionem. Germuszkę gotuje się dłuższą chwilę, do momentu, aż biały chleb, stanowiący jej podstawę, zmieni się w gęstą masę. Zupa ta często podawana była dzieciom, kobietom w połogu, osobom starszym i chorym. Jest lekkostrawna i ma bardzo łagodny smak.

Przepis w rodzinie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. – Najpierw gotowała oma, później mama – opowiada pani Krystyna. Państwo Henzlowie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne i hodowlę koni. Stare rodzinne receptury są dodatkową atrakcją dla turystów. – Miałam grupę rowerzystów, którzy już na początku zaznaczyli, że nie chcą żadnej rolady czy kapusty, bo to mogą zjeść w innych miejscach – wspomina gospodyni.

Oprócz germuszki pani Krystyna słynie też z innej regionalnej potrawy: ścierki. – Na targach w Poznaniu była kupa śmiechu, że ścierka do mebli, do podłogi... – wspomina laureatka konkursów kulinarnych. Nazwa bierze się od ścierania ręcznie jajka z mąką, aż powstanie drobny grysik, który się suszy, a później gotuje na mleku lub wodzie.

Przygotowanie ścierki wymaga cierpliwości i doświadczenia. – Nie ma, że bierzemy dwa jajka i już. Jajko bywa mniejsze albo większe, trzeba mieć wyczucie w palcach,żeby nie zrobić kluchy – mówi pani Krystyna.

Ugotowana ścierka ma konsystencję budyniu. Może być podawana jako część drugiego dania, na przykład z gulaszem, lub na słodko, jako deser.
– Serwujemy z czym dusza zapragnie. Można z cynamonem, brązowym cukrem, czekoladą, dżemem, miodem – wymienia pełna werwy babcia pięciorga wnucząt. Uczy starych przepisów młode pokolenie. Po rocznej przerwie planuje też kolejne starty w konkursach kulinar- nych. I zapowiada, że zaprezentuje zupełnie nowepotrawy.

GERMUSZKA

Składniki: 6 średnich kromek białego chleba 2 l wody, 2 jajka 2 łyżki masła lub kilka łyżek śmietany 1 łyżeczka kminku(w ziarnach lub mielonego) sól

Sposób przygotowania: Wodę zagotować z kminkiem i solą. Dodać pokrojony w kostkę chleb. Gotować, aż kawałki chleba się rozpadną i powstanie gęsta papka. Zmniejszyć ogień. Do gorącej zupy dodać rozmącone jajka – lub same żółtka, cały czas mieszając. Zagotować jeszcze raz. Na koniec zdjąć garnek z ognia, dodać masł (lub śmietanę) i jeszcze doprawić solą. Podawać na gorąco.

Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter