29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śledzik

Ocena: 5
996

Z owoców morza jadam tylko śledzika – zwierzył się nam kolega pochodzący znad morza.

fot. Barbara Wiśniowska

Jako dziewczynka byłam nazywana małym śledziarzem, bo objadałam się śledzikami babci bez opamiętania, jeszcze zanim nauczyłam się mówić. Pamiętam, że tak samo jak śledzie lubiłam zalewę pomieszaną ze śmietaną.

Ze wszystkich moich randek z narzeczonym najlepiej pamiętam tamtą, kiedy na drugim roku studiów wybraliśmy się do galerii handlowej, stwierdziliśmy, że szkoda nam pieniędzy na kino i restauracje, kupiliśmy w markecie jednorazowe widelce i śledzie w zalewie śmietanowej i zjedliśmy nasz przysmak na ławeczce w parku. Dziś nasza najmłodsza córka ma ciekawy układ z tatą. Nadal kupują sobie takie same śledzie, jak my wtedy. On zjada śledzie, ona zalewę.

Moje ulubione to marynowane śledzie babci Toli, babcia Stefa robiła rewelacyjną sałatkę śledziową, a teściowa wciąż przyrządza śledzie na nowe, cudowne sposoby. Ja zazwyczaj eksperymentuję z babcinym marynowaniem. Kiedyś wsypałam do marynaty kilka paczek kminku, innym razem czerwonego pieprzu i ekologicznej skórki cytrynowej.

Śledzie są najczęściej wybieraną przez Polaków rybką.

Mają mało kalorii, choć są dość tłuste, a dużo wartości odżywczych. Są bogatym źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka. 70 proc. ich tłuszczu to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 3. Zawierają witaminy A, D, E, B6, B12, żelazo, cynk, miedź, fosfor, jod.

ŚLEDZIK BABCI TOLI

Składniki: 700 g śledzi solonych | 500 ml wody | liść laurowy | ziele angielskie | gorczyca | 2 średnie cebule | sok z 3 cytryn | śmietana | opcjonalnie łyżka cukru, plasterki marchewki, czerwony pieprz w ziarnach i ekologiczna skórka cytrynowa

Sposób przygotowania: Śledzie kroimy w paski i moczymy 15–30 minut. Sprawdzamy w trakcie, czy mają już odpowiedni smak. Wkładamy pierwszą ich warstwę do słoika lub glinianego naczynia, przekładamy warstwą pokrojonej w paski cebuli. Układamy na zmianę kolejne warstwy. Wodę gotujemy z przyprawami przez minutę. Studzimy i dopiero wtedy mieszamy z sokiem cytrynowym. Zalewamy śledzie i przykrywamy. Stawiamy w chłodnym miejscu. Po dwóch dniach są gotowe. W tej zalewie możemy je przechowywać dłużej w lodówce. Śmietany dodajemy bezpośrednio przed podaniem.

Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter