25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urok nowalijek

Ocena: 0
1461

Wiosną w sklepach i na straganach pojawia się mnóstwo młodych warzyw. Które warto kupować? Jak można je wykorzystać?

– Nowalijki dają kucharzowi niezwykłe możliwości ćwiczenia warsztatu i rozwijania kreatywności. Czekam na nie przez całą zimę – mówi Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Jego zdaniem najlepsze są nowalijki gruntowe, czyli te, które rosną naturalnie (mimo że nie zawsze mają idealny wygląd). – Te ze szklarni, chociaż są ładniejsze i pojawiają się wcześniej, są mniej zdrowe i uboższe w smaku – ocenia.

Maj to przede wszystkim sezon na szparagi, które są nie tylko smaczne, ale bardzo zdrowe – zawierają m.in. kwas foliowy, niezbędny dla kobiet w ciąży, oraz asparginę, która pobudza pracę nerek. Kupując je, warto zwrócić uwagę przede wszystkim, czy są świeże – ich główki powinny być podobne do zamkniętych pąków kwiatów, a przy pocieraniu o siebie powinny wydawać charakterystyczne skrzypienie. – Najbardziej lubię zielone szparagi: jako dodatek do ryb albo mięsa drobiowego, gotowane ze szczyptą cukru, polane masłem. Białe szparagi są delikatniejsze w smaku, najczęściej przyrządzam z nich zupę-krem – opowiada Krzysztof Szulborski. Aby szparagi nie były łykowate, najlepiej gotować je krótko – wystarczy nawet pięć minut, by dostatecznie zmiękły. Można je też upiec, usmażyć lub zgrillować.

Kolejna pyszna nowalijka to młoda marchewka. Według Krzysztofa Szulborskiego ma ona tak słodki i delikatny smak, że do przyrządzonej z niej zupy-kremu wystarczy dodać tylko szczyptę gałki muszkatołowej, pieprz i sól. – Tak samo dobrze smakuje młoda marchewka skropiona sokiem z cytryny, z dodatkiem kwaskowych jabłek – poleca.

Na wiosenne śniadanie świetnie sprawdzi się pasta kanapkowa z twarożku, śmietany, rzodkiewki i cebuli dymki. Krzysztof Szulborski zamiast przypraw używa do niej świeżych ziół: szczypiorku, pietruszki, koperku, rzeżuchy lub kiełków. Uwielbia też różne rodzaje sałat. – Kwintesencja wiosennej kuchni to dla mnie sałata z przepiórczymi jajami i rzodkiewką, skropiona oliwą i sokiem z cytryny. Sałata świetnie smakuje też z rybami, np. dorszem czy łososiem – dodaje.

 

SAŁATKA ZE SZPARAGAMI

Składniki: 1 pęczek zielonych szparagów, 50 g makaronu, 2 jajka, ½ czerwonej papryki, 1 pomidor, 1 łyżka serka kanapkowego o smaku ziołowym, 2 ząbki czosnku, świeża bazylia, sól, pieprz, oliwa, sok z cytryny

Sposób przygotowania: Szparagi umyć, odłamać zdrewniałe końce (ok. 1/3 wysokości), ułożyć na blasze lub w naczyniu żaroodpornym, skropić oliwą i sokiem z cytryny, posypać solą i pieprzem oraz posiekanym czosnkiem. Wsadzić do piekarnika rozgrzanego do 200 ?C na ok. 15 minut, następnie ostudzić i pokroić. Makaron ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem oleju, odcedzić. Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić. Paprykę i pomidor umyć i pokroić w kostkę. Makaron wymieszać ze szparagami i resztą warzyw, dodać serek kanapkowy i bazylię, doprawić do smaku. Na koniec dodać jajka i ostrożnie wymieszać.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 19 (553), 8 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter