29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapomniane jarzyny

Ocena: 0
1639

Jarmuż, skorzonera, pasternak czy brukiew są często pomijane w dzisiejszej kuchni. A jednak te zapomniane warzywa mogą stać się składnikami nawet najbardziej wyszukanych potraw.

Próbują to udowodnić Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz w swojej najnowszej książce „Retrowarzywa”. Zawiera ona przepisy z wykorzystaniem siedmiu warzyw, które niegdyś były o wiele częściej jedzone w Polsce (oprócz wyżej wspomnianych są to także buraki, rabarbar i topinambur).

Buraki mogą się wydawać dobrze znane – służą przecież jako podstawa czerwonego barszczu albo jarzynka do obiadu. Autorzy książki proponują jednak bardziej oryginalne potrawy: pizzę z buraczanym pesto, wędzonego łososia marynowanego w soku z buraków i jagód, a nawet lody z pieczonych buraków.

Fascynującym warzywem jest skorzonera, znana także jako wężymord, ponieważ dawniej wierzono, że łagodzi skutki ukąszeń jadowitych węży. Stosuje się ją w leczeniu przeziębień. Autorzy książki proponują, by wykorzystać ją jako nadzienie do pieczonego schabu, dodatek do fasolki po bretońsku czy placków ziemniaczanych lub upiec ją w boczku z białym serem i limonką.

Rabarbar w pierwszej chwili chciałoby się zaliczyć raczej do owoców niż warzyw. Tymczasem jest to gatunek byliny z rodziny rdestowatych, do której należą m.in. gryka i szczaw. Kwaskowy smak rabarbaru idealnie komponuje się z mięsem. Zastosowanie znajdzie on w takich potrawach jak gulasz z serc drobiowych, pieczony boczek z ziemniakami lub sałata z karmelizowanym rabarbarem, pomidorkami i łososiem.

Pasternak również świetnie sprawdza się zarówno w pikantnych, jak i słodkich potrawach. Z książki dowiemy się, że sok odparowany z tego warzywa był niegdyś używany zamiast miodu – stąd przepisy na miodownik z pasternakiem i deser o nazwie „figa z makiem, z pasternakiem”.

Brukiew, budząca negatywne skojarzenia z czasami wojny, na kartach książki objawia niezwykły potencjał. Oglądając smakowite zdjęcia deseru z pieczonej brukwi, gruszki i jabłka, tarty z brukwią, cukinią i serem czy kotletów z brukwi na maślakach z nektarynką, ma się ochotę natychmiast pobiec do kuchni i wypróbować receptury na te dania.

 

KOTLETY Z BRUKWI NA MAŚLAKACH

Składniki (na 4 porcje): 800 g brukwi, 1 pęczek natki pietruszki, 2 cebule, 500 g maślaków, 2 nektarynki, 2 łyżki masła, 100 ml śmietanki 30 proc., 50 g parmezanu, 110 g bułki tartej, 2 jajka, 4 łyżki oleju, sól, pieprz

Sposób przygotowania: Obrać brukiew i pokroić w plastry o szerokości ½-1 cm. Gotować w osolonej wodzie przez 10-15 min. na półtwardo, odcedzić, przelać zimną wodą i osuszyć. Umyć natkę pietruszki, wysuszyć i drobno posiekać. Obrać cebulę i pokroić w kostkę. Oczyścić maślaki i pokroić na mniejsze części. Obrać nektarynki, przekroić, usunąć pestki i pokroić w drobną kostkę. Rozgrzać masło i przesmażyć cebulę na szklisto. Dodać grzyby i dusić przez 10-12 min. Wlać śmietankę, doprawić solą oraz pieprzem i smażyć na wolnym ogniu kolejne 3-4 min. Ściągnąć z ognia, dodać połowę posiekanej pietruszki i wymieszać. Zetrzeć parmezan na tarce o drobnych oczkach. Wymieszać z bułką tartą i resztą posiekanej natki pietruszki oraz dodać szczyptę soli i pieprzu. Roztrzepać jajka i maczać w nich plastry ugotowanej brukwi, a następnie obtoczyć je w mieszance z bułki tartej. Smażyć na rozgrzanym oleju przez 3-4 min. z każdej strony. Kotlety podawać na usmażonych maślakach z nektarynkami.

Hanna Michniewicz
fot. Hanna Michniewicz/Idziemy

Idziemy nr 33 (567), 14 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter