29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co to właściwie znaczy "połknąć tabletkę"?

Ocena: 0
831

Warto wiedzieć choć trochę, co dzieje się z lekiem po jego połknięciu oraz jak wiele czynników ma wpływ na jego działanie.

fot.pixabay.com/CC0

Przyjmujemy coraz więcej tabletek. Przyczynia się do tego rozwój medycyny i farmakologii, badania kliniczne udowadniające skuteczność konkretnych leków w określonych schorzeniach, także znaczny wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne, które w pewnym momencie wymagają leczenia farmakologicznego (przykładem jest wspomniana przed tygodniem otyłość brzuszna).

Niemały wpływ na przyjmowanie witamin, minerałów i suplementów wywierają także reklamy i moda. W pewnych sytuacjach jest to uzasadnione. Obecnie warzywa i owoce zawierają znacznie mniej cennych produktów niż dawniej. Marchew dziś i przed 20 laty nie jest taka sama. Czytając ulotki suplementów, można się zdziwić, jak możliwe było dotychczasowe życie bez nich. Z kolei prześledzenie ulotek leków pod kątem informacji o działaniach niepożądanych rodzi pytanie, czy na pewno mi nie zaszkodzą.

Warto wiedzieć choć trochę, co dzieje się z lekiem po jego połknięciu oraz jak wiele czynników ma wpływ na jego działanie.

Niektóre leki rozpuszczają się już w jamie ustnej i przez błony śluzowe dostają się do krwi. To ważna informacja, zawsze podana jest na ulotce, często nawet na opakowaniu. Dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy zależy nam na szybkim działaniu. Inne leki rozpuszczają się w żołądku, jeszcze inne są tak preparowane, aby rozpuszczały się i wchłaniały dopiero w jelitach.

Po połknięciu lek dostaje się do żołądka. To, czy zostanie tam rozpuszczony i wchłonięty, czy dopiero w jelicie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od postaci samego leku.

Znaczący wpływ na stopień wchłaniania leku ma pH (skala kwasowości i zasadowości roztworów) przewodu pokarmowego oraz pH leku. Stąd czynniki, które wpływają na kwasowość żołądka, takie jak niektóre leki (np. podawane z powodu zgagi) czy nawet przyjmowanie leku razem z posiłkiem, mogą powodować, że lek wchłonie się w mniejszym stopniu.

Preparaty nazywane dojelitowymi, czyli wchłaniające się dopiero w jelitach, wchłoną się w mniejszym stopniu u pacjenta z biegunką. Niektóre leki trzeba podawać na czczo, inne w określonym czasie przed posiłkiem lub po nim.

Lek dostaje się do krwi, następnie wraz z nią musi dotrzeć tam, gdzie powinien. Nazywa się to dystrybucją leku. Polega ona na przenikaniu leku lub jego metabolitów z krwi do tkanek. Lek we krwi łączy się z białkami krwi. Stopień wiązania z białkami jest istotny dla siły i czasu działania leku. To wiązanie jest odwracalne, działa wolna, niezwiązana z białkiem część leku. Leki, które stopniowo uwalniane są z połączenia z albuminami, działają długo, a te, które w małym stopniu łączą się z białkami, mają krótkotrwałe działanie. Jeśli białka, a dokładnie albuminy, jest mało (np. u chorych znacznie wyniszczonych), działanie leku będzie inne, niż można się spodziewać. Podobnie gdy jakiś obszar jest słabo ukrwiony, tam lek może dotrzeć w zbyt małej ilości. Kolejną istotną informacją (podawaną w ulotce leku) jest fakt, czy lek przekracza tzw. barierę krew-mózg, czyli czy dotrze do mózgu. To ważne, czasem lekarzowi zależy na tym, żeby dotarł bądź właśnie tam nie docierał. Dla kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią informacja, czy lek przechodzi przez łożysko, czyli czy dostanie się do dziecka z krwią matki lub do pokarmu, jest bardzo ważna.

Kolejny ważny etap to metabolizm leku.

Ale o tym za tydzień.

Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter