19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy prawidłowo rośnie?

Ocena: 0
1948

Wysokość ostateczną dziecka można prognozować na podstawie średniej wartości wzrostu rodziców

Wielu rodziców niepokoi się wzrostem dzieci. Pediatra ocenia go na podstawie siatki centylowej, gdzie 50 c oznacza średni wzrost dziecka w danym wieku w Polsce. Dzieci należy mierzyć przynajmniej dwa razy w roku, a najlepiej co 2-3 miesiące. O zaburzeniu wzrostu mówimy, gdy pomiar wypada poniżej 3 c (niedobór) lub powyżej 97 c (nadmiar).

Wysokość ostateczną dziecka można prognozować na podstawie średniej wartości wzrostu rodziców. Gdy wartość ta znacznie odbiega od wyniku centylowego dziecka, warto zrobić badanie oceniające wiek kostny. Innym pilnym wskazaniem do badania jest wyraźne zwolnienie lub przyspieszenie tempa wzrostu (np. dziecko rosło wzdłuż 50 c, a na kolejnych bilansach wzrost ma na 10 c). Badanie należy też przeprowadzić w razie zaburzeń dojrzewania płciowego, czyli gdy cechy pokwitania występują u dziewcząt poniżej 8 lat i u chłopców poniżej 9 lat (dojrzewanie przedwczesne) lub gdy brak cech płciowych u dziewcząt powyżej 13 lat i u chłopców powyżej 14 lat (dojrzewanie opóźnione).

Wiek kostny – na podstawie porównania zdjęć RTG i specjalnych atlasów – można określić już w pierwszym roku życia. Nie budzi niepokoju wiek kostny opóźniony lub przyspieszony o około 12 miesięcy – tak może być fizjologicznie. Natomiast przyspieszony lub zgodny z kalendarzowym wiek kostny w połączeniu z niskorosłością oznacza gorsze rokowanie. Wiek kostny opóźniony o około 2-3 lat często wskazuje na rodzinnie uwarunkowaną niskorosłość połączoną z opóźnionym dojrzewaniem, co z kolei może poprawiać rokowanie dotyczące wzrostu ostatecznego dziecka. Większe opóźnienie wymaga dalszej diagnostyki w kierunku celiakii, niedoczynności tarczycy i przysadki. Wiek kostny zgodny z aktualnym wiekiem chłopca 16-17 lat lub dziewczynki 15-16 lat zwykle wskazuje na zakończony proces wzrastania. W tej sytuacji dalsze badania nie przyczynią się do poprawy wzrostu ostatecznego, nawet jeśli znajdziemy przyczynę.

Czasami zdjęcie RTG oceniające wiek kostny pozwala uzyskać dodatkowe informacje. U dziewczynki z zespołem Turnera wiek kostny jest zwykle zgodny z kalendarzowym, ale często obserwuje się skrócenie IV kości śródręcza lub deformację kości promieniowej (tzw. objaw Madelunga), co naprowadza na rozpoznanie. Zaburzenia kostnienia chrząstki przynasadowej wskazują z kolei na wrodzone zaburzenia: chondrodystrofię lub chondrodysplazję.

Ważne, aby problemem wzrostu zająć się wcześnie. Dziewczynce, która zaczęła miesiączkować, nie da się już pomóc, bo obszar wzrostowy kości jest uwapniony. Określenie wieku kostnego przez lekarza POZ ułatwia podjęcie decyzji, czy dziecko wymaga wyłącznie dalszej obserwacji tempa wzrastania, czy niezbędna jest konsultacja endokrynologa.

Idziemy nr 45 (631), 5 listopada 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter