27 czerwca
czwartek
Maryli, Wladyslawa, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czym leczyć infekcje?

Ocena: 0
1590

Można przyjąć któryś z preparatów przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jak działają ich składniki?

Fot. pixaby.com / CC0

Przeziębienia to częsta dolegliwość o tej porze roku. Po zmarznięciu pojawia się ból głowy, kaszel, ból gardła, katar, uczucie zimna, stan podgorączkowy. Na tym wczesnym etapie trzeba się rozgrzać i porządnie spocić, i wtedy przebrać w suche ubranie. Nawet po mieszkaniu dobrze jest wtedy chodzić w czapce i ciepłych skarpetach. Trzeba uzupełniać płyny. Rozgrzewa np. sok z malin, napar z lipy, ciepła woda z cytryną i imbirem. Można przyjąć któryś z preparatów przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jak działają ich składniki?

Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna – jest lekiem przeciwzapalnym. Działa też przeciwbólowo, obniża gorączkę. Często daje bóle żołądka.

Ibuprofen – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Rzadziej niż po aspirynie pojawiają się po nim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Salicylamid (scorbolamid) – także działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk.

Paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie działa przeciwzapalnie. Mniej drażni żołądek. Może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby, szczególnie gdy razem z nim spożywany jest alkohol. Połączenie paracetamolu z aspiryną czy ibuprofenem zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek.

Fenylefryna i pseudoefedryna – zmniejszając przekrwienie naczyń w błonie śluzowej nosa, zmniejszają katar. Powodują skurcz także innych naczyń. Może to dawać skok ciśnienia, zaburzenia pracy serca, niepokój, lęk.

Xylometazolin – w kroplach lub aerozolu do nosa działa podobnie, ale miejscowo. Nie wolno go stosować dłużej niż siedem dni.

Kwas askorbinowy, czyli witamina C – działa na układ odpornościowy, ma działanie przeciwutleniające, niweluje wolne rodniki.

Dekstrometofan – hamuje ośrodek kaszlu w układzie nerwowym, zmniejsza kaszel. Wskazany tylko przy suchym kaszlu. Może dawać dolegliwości żołądkowe, biegunkę, a także pobudzenie.

Gwajafenazyna – powoduje, że zalegająca wydzielina staje się rzadsza i łatwiej ją wykrztusić. Może powodować bóle brzucha, biegunki, wysypki, bóle głowy.

Kofeina – ma działanie pobudzające. Dodawana jest do paracetamolu, by zwiększyć jego działanie.

Rutyna – uszczelnia naczynia krwionośne, przedłuża działanie witaminy C.

Jeśli domowe leczenie przeziębienia nie daje poprawy w ciągu trzech dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Inaczej jest z grypą – pisała o niej przed tygodniem dr Grażyna Rybak. Grypa i przeziębienie to nie to samo. Przy grypie pojawia się nagle bardzo wysoka temperatura oraz bóle mięśni i stawów. Istnieje lek na grypę – Oseltamiwir, dostępny tylko na receptę, który należy podać do 24 godzin od wystąpienia objawów. Jest bardzo skuteczny, leczy i zapobiega powikłaniom grypy.

Idziemy nr 10 (699), 10 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)