21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Domowe sposoby

Ocena: 4.5
1415

Spacery, gimnastyka, masaż brzucha będą bardzo pomocne, od tego trzeba zacząć.

fot. Pixabay, CC0

Proste sposoby radzenia sobie z zaparciem są dostępne dla wszystkich. Najważniejsza wskazówka to ruch: spacery, gimnastyka, masaż brzucha będą bardzo pomocne, od tego trzeba zacząć. Także wypicie na czczo 1-2 szklanek ciepłej wody. Można też przygotować wieczorem macerat z miodu (łyżeczkę miodu rozpuścić w przegotowanej ciepłej wodzie), rano dolać gorącej wody i taki ciepły płyn wypić na czczo; można dodać sok z cytryny.

Pomaga stosowanie probiotyków; na rynku jest wiele preparatów dostępnych bez recepty. Inną skuteczną metodą jest jedzenie wieczorem kiszonej kapusty z marchwią, kminkiem, cebulką, natką pietruszki i olejem lnianym na zimno. Także wypijanie płynu z kwaszonej kapusty.

Kolejny sposób to zwiększenie ilości błonnika w diecie: należy jeść warzywa, szczególnie gotowane, dodawać do śniadania (najlepiej zbożowego i ciepłego) otręby dobrej jakości. Wypijanie wieczorem kompotu z jabłek, gruszek i suszonych owoców także ułatwi wypróżnienie. Jest bardziej skuteczne niż jedzenie suszonych, uprzednio namoczonych śliwek.

W sprzedaży mamy wiele preparatów na zaparcia. Warto wiedzieć, jaki jest mechanizm działania tych stosowanych najczęściej. Niektóre z nich zawierają substancje, które w jelicie zwiększają objętość (tzw. wypełniacze), uciskają wówczas na ścianę jelit, pobudzając je do skurczu. Tak działają otręby zbożowe, zmielone siemię lniane czy kora wiązu.

Inna grupa to środki działające osmotycznie. Są to różne sole mineralne, które przyciągają do jelit wodę, która rozmiękcza go, co z kolei ułatwia wypróżnienie. Przykładem jest sól gorzka, ale także sól emska. Podobnie działa Lactuloza; zaczyna działać dopiero w jelicie grubym, tam pod wpływem bakterii rozkłada się do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, a te zwiększają ilość wody w jelicie i pobudzają perystaltykę jelit. Lactuloza jest szczególnie korzystna u pacjentów z niewydolnością wątroby, ponieważ zmniejsza stężenie amoniaku we krwi. Do środków osmotycznych należą także czopki glicerynowe.

Inną grupą preparatów są zioła żółciopędne. Przykładem jest mięta pieprzowa, glistnik jaskółcze ziele, liść karczocha i wiele innych.

Jedną z najstarszych metod oczyszczania jelita jest lewatywa, stosowana głównie przed badaniami diagnostycznymi i przy postach.

Nadużywaną grupą preparatów są środki, których działanie polega na drażnieniu ściany jelita, co powoduje wypróżnienie. Do nich należy liść senesu, korzeń rzewienia, aloes i inne. Istnieje na rynku wiele preparatów zawierających m.in. te substancje: Alax, Bisacodyl czy Xenna. To bardzo popularne środki, często reklamowane – jednak nie zawsze powinny być stosowane, ale o tym za tydzień.

 

Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzemNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -