19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Elektroterapia

Ocena: 0
859

Elektroterapia to kolejna po termoterapii, o której pisałam przed tygodniem, dziedzina fizykoterapii.

fot.pixabay.com

Elektroterapia to kolejna po termoterapii, o której pisałam przed tygodniem, dziedzina fizykoterapii. Wykorzystuje się w niej działanie lecznicze prądu. W zależności od schorzenia, dolegliwości, przeciwwskazań stosuje się różne rodzaje, natężenie i częstotliwości prądu. Elektroterapia jest ceniona przez pacjentów, nie powoduje przykrych doznań, jest skuteczna oraz – jeśli uwzględnione są przeciwwskazania – jest także bezpieczna. Przeciwwskazaniem do stosowania elektroterapii jest wszczepiony rozrusznik lub metalowe implanty, uszkodzenie skóry, leczenie przeciwzakrzepowe, czynna choroba nowotworowa, gorączka i ciąża.

Najczęściej stosowane w gabinetach rehabilitacyjnych zabiegi z użyciem prądów to:

– Prądy interferencyjne (lub prądy AMF)
Nazwa pochodzi od interferencji, czyli wzajemnego nakładania się fal prądów płynących z dwóch krzyżujących się ze sobą obwodów elektrycznych. Dochodzi do stymulowania zakończeń nerwowych, co wywołuje skurcze mięśni. Prądy działają przeciwbólowo, poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, zwiększają miejscowy przepływ krwi.

Stosowane są w chorobie zwyrodnieniowej, przy osłabieniu i zaniku mięśni po długotrwałym unieruchomieniu, w zaburzeniach krążenia obwodowego, obrzękach przy skręceniu stawu, zapaleniu okołostawowym. Używa się czterech płaskich elektrod. Zabiegi, w zależności od schorzenia, trwają od 5 do 20 minut. Działanie przeciwbólowe polega na maskowaniu wrażeń bólowych przez wrażenia czuciowe oraz wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych.

– Prądy TENS
To prądy impulsowe o małej częstotliwości. Ich działanie polega na przezskórnej stymulacji nerwów. Elektrody ustawia się w punktach spustowych, są one ułożone na wilgotnym podłożu (wilgotna gaza 1 × 1 m). W czasie zabiegu pacjent odczuwa mrowienie.

Stosuje się je w terapii przeciwbólowej, w bólach pooperacyjnych, dyskopatiach, neuropatiach. Prądy TENS przyspieszają zrost złamanych kości.

– Prądy diadynamiczne (DD)
Obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie obrzęków i krwiaków. Stosowane są przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, chorobach reumatycznych, nerwobólach, dyskopatiach, po urazach – zwłaszcza z obrzękiem.

– Elektrostymulacja
To zabiegi, których celem jest pobudzenie układu nerwowo-mięśniowego. Wykorzystywany jest w nich prąd impulsowy.

– Prąd galwaniczny, galwanizacja
Zabieg z użyciem prądu stałego o małej częstotliwości, który przepływa przez ciało pacjenta między dwiema elektrodami i powoduje zmianę pobudliwości tkanek nerwowo-mięśniowych. Wpływa na mięśnie i nerwy, zmieniając ich pobudliwość.

Elektrody umieszcza się na wilgotnym podkładzie, pacjent odczuwa mrowienie. Zabieg trwa ok. 15 minut. Stosowany jest w dyskopatiach, nerwobólach, stanach zapalnych nerwów, zwyrodnieniu stawów, w leczeniu przeciążeń i napięć mięśni.

– Jonoforeza
To zabieg prądu galwanicznego z zastosowaniem leku (najczęściej przeciwzapalnego).

Idziemy nr 13 (856), 27 marca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter