16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Glistnik jaskółcze ziele

Ocena: 0
1403

Kiedy z obawy przed suszą trawniki nie są koszone, możemy zobaczyć, jakie ciekawe rośliny rosną nawet w dużych miastach.

Kiedy z obawy przed suszą trawniki nie są koszone, możemy zobaczyć, jakie ciekawe rośliny rosną nawet w dużych miastach. Warto niektórym przyjrzeć się dokładniej.

Jedną z nich jest glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus), z charakterystycznymi żółtymi kwiatkami. Może osiągać nawet 90 cm wysokości. Rośnie w całej Polsce, przez wielu uważana za chwast. Tymczasem to skarb!

Jaskółcze ziele jest najbardziej znane jako skuteczny środek na kurzajki. Sok, który wygląda jak żółte mleczko, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Najsilniej działa w maju i czerwcu, potem słabiej. Jeśli mamy na skórze kurzajki, brodawki czy włókniaki, warto przez kilka dni smarować je mleczkiem glistnika, a zmiana zniknie. Jeśli zmiana jest w łatwo dostępnym miejscu na ciele, można ją wyleczyć, chodząc po łące! Sok można też wykorzystać w leczeniu opryszczki, kłykcin, a nawet plam na skórze. Trzeba tylko uważać, żeby nie zatrzeć nim oczu ani nie dotknąć do ubrań, bo plamy są trudne do zlikwidowania.

Glistnik nie jest stosowany tylko zewnętrznie, a w leczeniu wykorzystuje się także ziele i korzeń. Ziele zbieramy w czasie kwitnienia, czyli w maju i czerwcu. Korzenie – jesienią lub wiosną. Jaskółcze ziele zawiera wiele cennych składników, m.in. alkaloidy, w tym izochinolinowe. Działają one rozkurczowo, przeciwbólowo, uspokajająco, zmniejszają napięcie mięśni gładkich (znajdujących się głównie w przewodzie pokarmowym i naczyniach). Te same alkaloidy zawarte są też w morfinie czy papawerynie. Glistnik wykorzystywany jest więc w dolegliwościach przewodu pokarmowego, działa rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe. Stosowany jest w napadzie kolki. Pomaga także w w leczeniu bolesnych miesiączek, zwiększa jednak krwawienie. Działa ochronnie na wątrobę i usuwa toksyny. Inny alkaloid zawarty w jaskółczym zielu, sangwinaryna, hamuje rozwój nowotworów. Działa także przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Glistnik stosuje się najczęściej w postaci naparu: łyżkę ziela lub korzenia zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy na 20-30 minut, przecedzamy i pijemy trzy razy dziennie po 1/3 szklanki. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić wiele preparatów zawierających glistnik, często w połączeniu z innymi ziołami.

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania glistnika. Mimo korzystnego działania na wątrobę pacjenci ze znacznym uszkodzeniem wątroby (podwyższone enzymy wątrobowe) nie mogą go stosować. Nie wolno stosować jaskółczego ziela w ostrych stanach zapalnych jelit i żołądka. W ciąży jaskółcze ziele jest zabronione.

Glistnik jest bardzo silnym ziołem, łatwo go przedawkować. Przyjęcie za dużej dawki może spowodować bóle brzucha, kolki, parcie na mocz, zaburzenia widzenia, krwawienia z dróg moczowych lub z dziąseł. Nie powinno stosować się więcej niż 3-4 g ziela lub korzenia na dobę. Nie należy stosować surowego glistnika.

Idziemy nr 25 (765), 21 czerwca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter