25 maja
poniedziałek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Groźne sinice

Ocena: 0
1081

Pływanie w morzu czy jeziorze jest znakomitą formą zdrowego wypoczynku dzieci i dorosłych. Niestety, latem ogrzana woda, zwłaszcza płytka i bogata w składniki organiczne, sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów.

fot. C. Eeckhout / wikipediacommons / CC BY 3.0 / Link

Pływanie w morzu czy jeziorze jest znakomitą formą zdrowego wypoczynku dzieci i dorosłych. Niestety, latem ogrzana woda, zwłaszcza płytka i bogata w składniki organiczne, sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów. Głównie jednokomórkowych sinic, które bytują w zbiornikach wodnych na całym świecie, nawet w naszym zimnym Bałtyku. Co roku dochodzi wskutek tego do licznych zatruć. W trakcie pluskania dzieci łatwo połykają wodę. Ponadto, w przeciwieństwie do rodziców, mają słabo kwaśny sok żołądkowy, który nie neutralizuje toksyn. Dorośli mogą zakazić się po spożyciu owoców lub warzyw umytych w zakażonym akwenie wodnym, dlatego nie należy ich myć w wodzie z jeziora. Tam zaś, gdzie jest zielona woda, lepiej pływać łódką i rowerem wodnym niż wpław czy na materacu.

Objawy zatrucia sinicami nie są charakterystyczne i zależą od rodzaju toksyn. W Bałtyku najczęściej zakwita na zielono Nodularia spumigena. Wytwarza ona toksynę zwaną nodularyną, która hamuje aktywność enzymów wątrobowych (fosfataz fosfoproteinowych), co wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, osłabienie, a nawet niewydolność wątroby. Inna sinica, także często występująca, Aphanizomonen flos-aquae, wywołuje objawy neurologiczne: drżenia mięśni, zaburzenia równowagi, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w skrajnych przypadkach porażenie mięśni oddechowych. Wszystkie gatunki sinic zawierają w błonie komórkowej lipopolisacharyd. To on odpowiada za stany gorączkowe, podrażnienie skóry i oczu, wysypki alergiczne i pęcherze oraz duszności, napady astmy, bóle gardła, głowy i stawowo-mięśniowe.

Przypadkowe napicie się wody z zakażonego akwenu może wywołać pojedyncze lub liczne objawy. Przy podejrzeniu zatrucia zaleca się leczenie zgodnie z objawami: przy wymiotach nawadnianie, przy biegunce dieta ryżowa i probiotyki. Warto przyspieszyć eliminację toksyn z organizmu poprzez obfite pojenie. Profilaktyka zakażeń polega na powstrzymaniu się od kąpieli w wodzie z sinicami, a także w powstałych na plaży po burzy naturalnych jeziorkach wypełnionych nagrzaną wodą. Na szczęście do ciężkich zatruć, przy których wskazana jest obserwacja w warunkach szpitalnych, dochodzi bardzo rzadko.

 

Idziemy nr 29 (718), 21 lipiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi!
Ja zwyciężyłem świat

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 19,1-8; Ps 68,2-7b; J 16,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter