29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kłopoty ze słuchem

Ocena: 0
1863

Upośledzenie słuchu bywa przyczyną izolacji, depresji i wypadków

Zaburzenia słuchu mogą ujawnić się zaraz po urodzeniu. Przyczyn może być wiele, od zatkania przewodów słuchowych przez wody płodowe, po ciężkie wady rozwojowe. Dziecko, które nie słyszy, nie może prawidłowo mówić i upośledzenie słuchu znacznie utrudnia jego rozwój. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie.

Upośledzenie słuchu u dorosłych, podobnie jak u dzieci, także może dać zaburzenia, szczególnie psychiczne. Często jest przyczyną izolacji, depresji, czasem wypadków. Pogorszenie słuchu pojawia się już po 40. roku życia i nasila się z wiekiem. Często towarzyszą mu szumy uszne. Zawsze pierwszym krokiem jest konsultacja laryngologiczna, a po badaniu – i w razie potrzeby usunięciu woskowiny – lekarz zaproponuje dalszą diagnostykę. Najczęściej jest to próba stroikowa pomagająca w ustaleniu charakteru niedosłuchu, a także badanie audiometryczne. To badanie wykonuje się w wyciszonej kabinie; pacjent ma słuchawki, przez które wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości, i, naciskając przycisk, daje znak, czy dźwięk usłyszał. W ten sposób ocenia się sprawność narządu słuchu. Często potrzebne są dalsze badania (inne typy audiometrii, tympanometrii, emisje otoakustyczne, potencjały słuchowe z pnia mózgu), wykonywane już w specjalistycznych ośrodkach. Pozwalają one bardzo dokładnie ocenić przyczynę zaburzenia.

Istotna jest ocena stopnia niedosłuchu. Właśnie badanie audiometryczne określa w decybelach poziom progowy dźwięków słyszalnych dla pacjenta: im wyższy, tym gorzej. Mały stopień niedosłuchu to taki, w którym poziom progowy wynosi 20-40 dB (odpowiada to natężeniu dźwięku takiego jak szept, tykanie zegara, normalna rozmowa), średni – 41-65 dB (szum odkurzacza), duży – 66-90 dB (głośna muzyka), głęboki – 91 dB (motocykl bez tłumika).

Istnieją trzy typy niedosłuchu: przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany. Pierwszy dotyczy części przewodzącej dźwięk, czyli ucha zewnętrznego i środkowego. Taka osoba gorzej słyszy dźwięki niskie, długo nie sprawia jej trudności rozmowa przez telefon, kontroluje własny głos, czyli nie mówi głośniej. Przyczyny mogą być różne, często jest to zatkanie przewodu słuchowego woskowiną, ciało obce w uchu, zwężenie przewodu z powodu zmian wrodzonych, urazowych czy nowotworu. Zmiany na poziomie ucha środkowego to najczęściej stan zapalny i wysięki, ale także nowotwory i inne choroby. W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego często wystarczy, aby dźwięk był głośniejszy. Leczenie może być chirurgiczne (np. usunięcie przeszkody), farmakologiczne (np. leczenie stanów zapalnych), rzadko stosuje się aparat słuchowy.

Inaczej jest w niedosłuchu odbiorczym, ale o tym za tydzień.

Idziemy nr 3 (641), 21 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter