28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Który magnez wybrać?

Ocena: 0
763

Preparatem, który najczęściej interesuje pacjentów, jest magnez. Sytuacja jest dość skomplikowana.

fot.pixabay.com/CC0

Przed tygodniem pisałam o suplementach i lekach dostępnych bez recepty. Preparatem, który najczęściej interesuje pacjentów, jest magnez. Sytuacja jest dość skomplikowana. Wybór nie dotyczy tylko tego, czy będzie to suplement czy lek. Magnez występuje w postaci różnych soli: cytrynianu magnezu, mleczanu magnezu, asparaginianu, węglanu magnezu. Jest też tlenek magnezu, który nie jest solą.

Sole magnezu różnią się m.in. stopniem rozpuszczalności w wodzie. Najlepiej rozpuszczalny jest chlorek, potem cytrynian, po nim mleczan, najgorzej węglan.

Tlenek magnezu rozpuszcza się bardzo słabo. Przez wiele lat był stosowany jako lek przeczyszczający.

Drugi ważny czynnik różniący te preparaty to fakt, czy są one organiczne czy nieorganiczne. Lepiej przyswajalny jest magnez organiczny: cytrynian, mleczan i asparaginian.

Chlorek magnezu nie jest organiczny, ale jest za to najlepiej rozpuszczalny.

O tym, czy lek będzie działał, decyduje kilka czynników. Sól magnezu musi ulec rozpuszczeniu, bo przyswajana, wchłaniana jest wolna postać magnezu, ta w postaci jonów. Im większa rozpuszczalność w wodzie, tym lepiej. Także związki organiczne – dzięki temu, że są zbliżone do naturalnego pokarmu – będą dla nas lepsze.

Preparaty magnezu różnią się zawartością jonów magnezu podaną w mg. Tu łatwo zostać oszukanym. Na ogół najwięcej jonów magnezu zawierają preparaty tlenku magnezu. Kłopot w tym, że jest on prawie nierozpuszczalny, wchłania się może w 5 proc. albo mniej, działa przeczyszczająco, ale nie uzupełnia stężenia magnezu w organizmie. Zawarty jest w wielu preparatach, bo jest tani. Szkoda tylko, że praktycznie nie działa.

Preparaty magnezu różnią się także samą postacią leku. Tabletki mogą być dojelitowe – wówczas oszczędzają żołądek – mogą być musujące lub w postaci syropu. Wybór jest naprawdę duży.

Najlepszą metodą wyrównywania niedoborów jest odpowiednia dieta. Zanim sięgniemy po któryś z preparatów magnezu, proponuję do diety dodać nasiona i orzechy, kasze (szczególnie gryczaną i orkiszową), rośliny strączkowe, a także szpinak, natkę i jarmuż. Dużo magnezu zawiera też kakao i gorzka czekolada.

Niedobór magnezu daje bardzo niespecyficzne objawy. Jeśli mimo prawidłowego odżywiania pojawia się uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, skłonność do infekcji, bóle głowy, skurcze nóg, drżenie kończyn, kołatania serca, bezsenność, zaburzenia emocjonalne – może to świadczyć o niedoborze magnezu w organizmie.

Do utraty magnezu dochodzi najczęściej u osób spożywających duże ilości kawy i alkoholu, także część leków moczopędnych wypłukuje magnez. Zaburzenia we wchłanianiu występują często u osób z chorobami jelit, szczególnie z biegunką. Niektóre leki mogą powodować obniżenie poziomu magnezu w surowicy krwi jeszcze w innych mechanizmach.

Osoby, u których nie stwierdzono ciężkich zaburzeń endokrynologicznych i niewydolności nerek, mają małe szanse na przedawkowanie magnezu, stosując preparaty w zalecanych dawkach. Magnez wydalany jest z organizmu przez nerki, z moczem.

Jeśli podejrzewamy niedobór magnezu, najlepiej zrobić badanie krwi i oznaczyć jego poziom w surowicy.

Idziemy nr 47 (787), 22 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter