28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męskich spraw ciąg dalszy

Ocena: 0
1574

W leczeniu raka prostaty istnieją dwie podstawowe metody: radioterapia i leczenie chirurgiczne

Łagodny rozrost prostaty dotyczy szczególnie centralnej, przycewkowej części gruczołu, dlatego dość szybko pojawiają się trudności w oddawaniu moczu, o których pisałam przed tygodniem. Rak prostaty zaś rozwija się najczęściej w obwodowej części gruczołu, dlatego długo może nie dawać objawów. Bywa, że pacjent zgłasza się do lekarza z bólami kręgosłupa, a po badaniach okazuje się, że przyczyną są przerzuty do kości z raka stercza – choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie.

Pomagają w tym badania przesiewowe. Podstawowe badanie – poza wywiadem – to badanie per rectum: lekarz przez cienką ścianę odbytnicy dotyka do prostaty. Ograniczone stwardnienie lub asymetria gruczołu zawsze budzi podejrzenie raka prostaty. Drugie badanie to PSA – antygen wydzielany przez komórki gruczołu krokowego. Mężczyźni, u których w rodzinie występował rak prostaty, powinni mieć wykonane to badanie po 40. roku życia (inni po skończeniu 50 lat).

Każde podwyższenie poziomu PSA (norma do 4ng/ml) wymaga dalszej diagnostyki. Do podwyższenia wartości tego wskaźnika dochodzi nie tylko w przypadku raka, ale także przy łagodnym rozroście, przy stanie zapalnym prostaty, po założeniu cewnika czy po zabiegach chirurgicznych na prostacie, także po ejakulacji (zaleca się wstrzymanie od seksu na dwa dni przed badaniem krwi). Dalsza diagnostyka to najczęściej badanie USG przezodbytnicze oraz biopsja. Badanie histopatologiczne pozwala na jednoznaczne rozpoznanie.

Leczenie przerostu prostaty może być farmakologiczne. Dobór leku jest zawsze indywidualny: zależy od wieku pacjenta, od jego sytuacji życiowej, od stopnia przerostu oraz od chorób towarzyszących. Na powiększenie prostaty wpływa męski hormon – testosteron; stosowanie leków antyandrogennych powoduje zmniejszenie wytwarzania tego hormonu, a przez to przerostu, jednak u wielu chorych skutkiem ubocznym są zaburzenia erekcji. Inną grupą leków są tzw. alfa-blokery; leki te przez obkurczenie gruczołu krokowego likwidują objawy, są jednak skuteczne we wczesnych postaciach choroby. Poza tym obniżają ciśnienie tętnicze. U niektórych chorych jest to korzystne, bo pozwala leczyć równocześnie dwie choroby, u innych ciśnienie jest tak niskie, że terapię trzeba przerwać.

Przerost prostaty można leczyć także chirurgicznie: elektroresekcja przezcewkowa (TURP) polega na usuwaniu przez cewkę moczową części prostaty. Zabieg daje dobre efekty, jednak może skutkować zaburzeniami ejakulacji. Coraz popularniejsza jest mikrochirurgia laserowa stercza.

W leczeniu raka prostaty istnieją dwie podstawowe metody: radioterapia i leczenie chirurgiczne – wycięcie gruczołu krokowego (prostatektomia). Obie mogą powodować wiele objawów ubocznych (zaburzenia erekcji, popromienne zmiany w odbytnicy i inne). W leczeniu raka stercza także pojawiają się nowe metody, takie jak krioterapia czy leczenie ultradźwiękami, oraz nowe cytostatyki.

Im wcześniej zostanie rozpoznany nowotwór, tym lepsze jest rokowanie. U pacjentów w mocno zaawansowanym wieku przebieg raka prostaty jest na ogół powolny i zwykle nie jest powodem śmierci.

Idziemy nr 48 (634), 26 listopada 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter