29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagłe i niespodziewane?

Ocena: 0
2882
Dość często spotykam się z pytaniem: jak to możliwe, że ktoś zupełnie zdrowy, kto nie chodził do lekarza, nie leczył się – nagle trafił do szpitala z zawałem serca albo, co gorsza, nagle umarł? Takie sytuacje zdarzają się, jednak w wielu przypadkach zachorowanie można przewidzieć i starać się mu zapobiec.

Istnieją dwie potencjalnie groźne choroby mogące doprowadzić do nagłego zachorowania, a nawet śmierci. Istotną rolę w ich powstawaniu odgrywa miażdżyca. Jedną jest zawał serca, który szczególnie u osób młodych może skończyć się nagłą śmiercią. U takich pacjentów nagłe zamknięcie naczynia wieńcowego przez blaszkę miażdżycową powoduje zupełne zatrzymanie dopływu krwi do części mięśnia sercowego. Wówczas tylko bardzo szybka interwencja lekarska (koronarografia i udrożnienie naczynia wieńcowego) może zapobiec uszkodzeniu serca, a nawet śmierci. Taki niedokrwiony mięsień może powodować zaburzenia rytmu. Najgroźniejszą arytmią jest migotanie komór, które jeśli nie będzie przerwane w ciągu kilku minut, doprowadzi do śmierci. Jedynym skutecznym postępowaniem jest wówczas defibrylacja, czyli elektryczne pobudzenie serca, przywracające prawidłową jego pracę. Z tego właśnie powodu lekarze tak często mówią o konieczności montowania defibrylatorów w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, na przykład na lotniskach.

Innymi schorzeniami, które rozwijają się często na podłożu miażdżycy, są udar mózgu i tętniaki, czyli poszerzenie tętnicy. Pęknięcie takiego naczynia często kończy się nagłą śmiercią. Pacjent z takimi chorobami może nie mieć wcześniej żadnych dolegliwości, istnieją jednak czynniki, które sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Na niektóre nie mamy wpływu – wiek, płeć czy obciążenia genetyczne. Jeśli w najbliższej rodzinie ktoś przebył zawał serca, udar mózgu, ma miażdżycę kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, wówczas ryzyko, że jesteśmy obciążeni genetycznie miażdżycą, jest duże. W takim przypadku należy robić okresowe badania krwi, badanie ekg i pomiary ciśnienia tętniczego. U osób nieprzyjmujących leków najważniejszy jest pomiar ciśnienia krwi rano zaraz po wstaniu, bez wysiłku fizycznego czy emocji. Badanie krwi, a szczególnie morfologii, poziomu cukru, cholesterolu i jego frakcji to najbardziej podstawowe oznaczenia u takich osób. Czasem mówię pacjentom, żeby traktowali siebie jak swój samochód – robili przegląd raz na rok nawet przy dobrym samopoczuciu. W razie rozpoznania cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego systematyczne przyjmowanie leków jest bardzo ważne. Wiele osób choruje na własne życzenie – palenie papierosów, nadwaga, nieprawidłowe odżywianie, mało ruchu to najczęstsze „zawinione” przyczyny miażdżycy.

Namawiam do wykonania badań oraz zmiany nawyków żywieniowych. Ograniczenie spożycia tłuszczu i węglowodanów, a szczególnie wieprzowiny i słodyczy to najbardziej elementarne zmiany. Więcej ruchu, najlepiej systematyczny półgodzinny wysiłek każdego dnia, na przykład spacer i oczywiście rzucenie palenia. Początek roku to bardzo dobry moment na zadbanie o swoje zdrowie.

Izabela Pakulska
Idziemy nr 1 (433), 5 stycznia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter