29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nierzadka wszawica

Ocena: 0
1050

Jeśli po powrocie z wakacji dziecko skarży się na świąd skóry głowy, warto sprawdzić, czy nie ma wszawicy.

fot. pexels.com

Wbrew pozorom nie jest ona taka rzadka. Wszawica kojarzy się często z osobami zaniedbanymi i brudnymi, tymczasem można się nią zarazić, nawet przestrzegając higieny.

Istnieje kilka gatunków wszy, najczęściej jest to wesz głowowa, żywiąca się krwią człowieka. Kąsa skórę, wpuszczając toksynę, która po pewnym czasie powoduje uporczywy świąd. Samica składa dziennie kilka jaj zwanych gnidami. Potem wylęgają się z nich larwy, a z nich dorosłe osobniki. Cały cykl trwa kilkanaście dni. Na skórze widoczne są grudki, zaczerwienienie lub pokrzywka. Zmiany występują na owłosionej skórze głowy oraz na karku i za uszami. Drapanie może prowadzić do nadżerek i zakażenia skóry, może dojść do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych.

Wszawica rozpoznawana jest najczęściej u dzieci w wieku 3–13 lat; zdarza się także u dorosłych. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt głowa do głowy, a także przez wspólne używanie grzebieni, spinek, gumek, ręcznika czy nakrycia głowy.

Podstawowym objawem jest uporczywy świąd skóry głowy, odczuwalny już po kilku dniach od zakażenia. Poza opisanymi wcześniej zmianami na skórze można zobaczyć jaja w kolorze perlistym, czyli gnidy, wielkości główki od szpilki, przyklejone kleistą wydzieliną do nasady włosa i skóry głowy. Widoczne bywają także półprzezroczyste larwy, rzadziej można zauważyć dorosłe osobniki wielkości od 0,3 do 3 mm.

Obecnie istnieją skuteczne metody leczenia wszawicy. Podstawą są środki do stosowania zewnętrznego: szampony, płyny, żele czy kremy. Preparaty działają w różny sposób. Bardzo skuteczne są preparaty silikonowe – pokrywają one jaja i wszy cienką warstwą silikonu, uniemożliwiając przepuszczanie powietrza, co powoduje uduszenie owadów. Po godzinie preparat zmywa się zwykłym szamponem. Innym środkiem jest permetryna, której działanie polega na porażeniu układu nerwowego owada; szampon trzyma się na głowie przez 10 minut, potem spłukuje się wodą. Istnieją także mieszanki ziołowe. Po zabiegu włosy trzeba wyczesać bardzo gęstym grzebieniem. Taki grzebień jest często dołączony do szamponu. Leczeni powinni być wszyscy domownicy. Kurację należy powtórzyć po 7–10 dniach. Konieczne jest wypranie pościeli i ręczników w temperaturze 60 stopni, a także dezynfekcja przedmiotów, które miały kontakt ze skórą głowy (grzebienie, spinki, gumki), najlepiej przez gotowanie przez 5 minut. Przedmioty, których nie można traktować wysoką temperaturą, powinny być zamknięte w szczelnych foliowych workach na 10–14 dni. Bez dostępu do żywiciela wszy zginą.

Wszawica najczęściej rozpoznawana jest po wakacjach, jednak nie każde swędzenie skóry głowy musi być wszawicą. Czasem, choć rzadko, może nie być jeszcze swędzenia mimo obecnych jaj wszy we włosach. Należy dokładnie obejrzeć skórę głowy, a terapię rozpocząć po upewnieniu się o zakażeniu.

Idziemy nr 36 (879), 04 września 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter