19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O kwasie foliowym

Ocena: 0
466

Niedokrwistość najczęściej jest skutkiem niedoboru żelaza czy witaminy B12. Istnieją jednak inne jeszcze przyczyny. Przykładem jest niedobór kwasu foliowego, nazywanego inaczej witaminą B9.

Kwas foliowy znajduje się w zielonych warzywach liściastych, głównie w szpinaku, także w sałacie, kapuście, brukselce. W mniejszym stopniu zawarty jest też w kalafiorze, brokułach, warzywach strączkowych, burakach, cytrusach, także w żółtku jaj. Do prawidłowego wchłaniania kwasu foliowego konieczna jest obecność witaminy B12, B6 oraz witaminy C.

Niedoboru kwasu foliowego możemy spodziewać się, gdy zabraknie go w diecie, także u alkoholików, w chorobach wątroby, w chorobach, w których utrudnione jest wchłanianie witaminy, jak na przykład przy wrzodziejącym zapaleniu jelit. Trzeba pamiętać, że niektóre leki obniżają poziom kwasu foliowego oraz że w ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy jest zwiększone.

W okresie płodowym kwas foliowy bierze udział w prawidłowym rozwoju układu nerwowego, szczególnie w pierwszym okresie, w rozwoju tzw. cewy nerwowej. Dlatego tak ważny jest prawidłowy poziom kwasu foliowego nie tylko w czasie ciąży, ale także wcześniej. Wielu ginekologów uważa, że wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować kwas foliowy.

Niedobór kwasu foliowego, podobnie jak niedobór witaminy B12, może być przyczyną niedokrwistości makrocytarnej, o której już pisałam. Objawy niedokrwistości są podobne, ale nie ma objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia czucia głębokiego. Jednak jeśli, poza niedoborem kwasu foliowego, istnieje także niedobór witaminy B12, podanie tylko kwasu foliowego spowoduje szybsze ujawnienie się zaburzeń neurologicznych.

Kwas foliowy ma wpływ na mózg. Jego niedobór może być przyczyną depresji, niepokoju, drażliwości. Także bezsenność, zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia mogą wynikać z jego niedoboru.

Suplementacja kwasu foliowego powinna być prowadzona przez lekarza, ponieważ zbyt duża dawka może powodować zaburzenia żołądkowe, rozdrażnienie, bezsenność. Istnieją doniesienia, że zbyt duża dawka kwasu foliowego stosowana w ciąży zwiększa ryzyko zachorowania przez dziecko na astmę.

Rozpoznanie niedokrwistości ustala się na podstawie obrazu klinicznego i badań laboratoryjnych oraz oznaczenia poziomu kwasu foliowego (niestety, lekarz POZ nie może go oznaczyć).

Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny, równocześnie stosuje się dietę bogatą w witaminę B9. U wielu chorych konieczne jest także podawanie kwasu foliowego w tabletkach. Już po tygodniu takiego leczenia powinny pojawić się we krwi młode krwinki czerwone (retikulocyty).

Niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy B6 mogą być przyczyną podwyższonego poziomu homocysteiny. O tym aminokwasie mówi się ostatnio coraz częściej; uważa się, że wysoki poziom homocysteiny przyspiesza rozwój miażdżycy oraz zwiększa ryzyko zmian zakrzepowych.

 

Idziemy nr 11 (597), 12 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter