24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrzęki

Ocena: 0
2589
Przed tygodniem pisałam o puchnących nogach, zdarza się jednak, że obrzęk dotyczy tylko jednej kończyny. Przyczyny tego mogą być różne. Obrzęk stawu skokowego na ogół spowodowany jest urazem. Może to być złamanie, zwichnięcie, najczęściej jednak dochodzi do skręcenia stawu. Nawet po nieprawidłowym postawieniu stopy może pojawić się silny ból, potem obrzęk. Diagnozę postawi ortopeda, czasem konieczne jest wykonanie dokładniejszych badań – rentgenowskiego lub badania ultrasonograficznego stawu.

Innym przykładem obrzęku jednej kończyny jest stan zapalny żył, zwykle w obrębie wcześniej istniejących żylaków. Także inne zapalenia, na przykład róża, czyli stan zapalny skóry wywołany przez paciorkowce objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała. Róża może wystąpić w każdym miejscu. Obrzęki stawów mogą także towarzyszyć schorzeniom reumatycznym.

Istnieją sytuacje, gdy woda znajdująca się w naczyniach przedostaje się do tkanek i nie ma to związku ze stanem zapalnym ani z urazem. Przechodzeniu wody i elektrolitów z naczyń na zewnątrz zapobiega tzw. ciśnienie onkotyczne. Jest ono zależne od ilości białek zawartych w osoczu. Tak więc każda choroba, w której dochodzi do ucieczki białka z organizmu, będzie powodowała obrzęki. Tak właśnie dzieje się w tych chorobach nerek, w których dochodzi do nadmiernego wydalania białka z moczem. Obrzęki u takich chorych występują rano, mogą dotyczyć nie tylko twarzy (powieki pod oczami), ale także dłoni i stóp. Inną przyczyną niedoboru białka są zaawansowane choroby nowotworowe lub inne stany znacznego niedożywienia. Także marskość wątroby może powodować nie tylko obrzęki ciała, ale nawet wodobrzusze.

U osób leżących rzadziej spotyka się obrzęki kończyn dolnych, obrzęk pojawia się u tych osób okolicy kości krzyżowej – najniżej położonej części ciała.

Uogólnione obrzęki występują także u osób z ciężką niedoczynnością tarczycy. Także wiele leków zatrzymuje wodę w organizmie. Należą do nich leki hormonalne, niektóre preparaty przeciwbólowe i preparaty stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

U kobiet obrzęki mogą być skutkiem dużych wahań stężenia hormonów. Częstą skargą w okresie menopauzy jest uczucie zatrzymywania wody w organizmie. Podobne dolegliwości można spotkać u kobiet stosujących antykoncepcję. Obrzęk może być także objawem uczulenia.

Jak widać obrzęki występują w wielu chorobach, w zależności od przyczyny inne jest ich leczenie, dlatego w przypadku obrzęków zawsze konieczna jest wizyta u lekarza.

Czasem diagnozę można postawić już na podstawie rozmowy z chorym (wywiad lekarski), u innych pacjentów konieczne są dalsze badania: laboratoryjne krwi i moczu, badanie przepływów w naczyniach kończyn, badania USG, tomografia komputerowa pozwalają na ustalenie rozpoznania i dalsze leczenie.

Izabela Pakulska
Lekarz
Idziemy nr 34 (466), 24 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter