28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Operacje na otyłość

Ocena: 0
2669

W Polsce operacje bariatryczne są wykonywane nieodpłatnie, w ramach NFZ.

Fot. pixaby.com / CC0

Operacje bariatryczne to chirurgiczne leczenie otyłości. Obecnie stosowane są różne metody. Najprostszym zabiegiem jest założenie balonu żołądkowego. Jest on wykonywany u pacjentów ze skrajnie olbrzymią otyłością, gdy BMI wynosi 60 i więcej. Często przygotowuje (po zmniejszeniu ciężaru ciała) do kolejnego zabiegu. Balon umieszczony w czasie gastroskopii w żołądku napełnia się następnie solą fizjologiczną. Jego zadaniem jest uciskanie ścian żołądka, co daje poczucie sytości i pacjent mniej je. Po zredukowaniu wagi balon się usuwa.

Drugą metodą jest opaska żołądkowa. To już typowe chirurgiczne leczenie otyłości. Na żołądek nakłada się opaskę, która dzieli go na dwie części. W części górnej – jakby zmniejszonym żołądku – mieści się niewiele jedzenia, co daje poczucie sytości. Pacjent musi pilnować, aby posiłki miały odpowiednią konsystencję i nie były zbyt obfite. Opaskę można usunąć, jeśli pacjent źle ją toleruje.

Kolejna metoda to by-pass żołądkowy. Polega ona na połączeniu części żołądka z jelitem cienkim, i to jego dalszym odcinkiem. Pacjent je mniej (bo pojemność żołądka jest mniejsza), ale też pokarm wchłaniany jest gorzej, bo dopiero w dolnej części jelita.

Istnieje jeszcze metoda rękawowej resekcji żołądka. Polega na usunięciu części żołądka. Pozostaje tylko taka część, w której mieści się do 150 ml pokarmu.

Inne, jeszcze bardziej skomplikowane operacje, wykonuje się znacznie rzadziej, gdy wcześniej wymienione metody nie przyniosły oczekiwanych efektów. Operacje są przeprowadzane w szpitalu, a potem każdy pacjent pozostaje pod kontrolą. Niestety, nadal trzeba uważać na wysokokaloryczne posiłki... Po operacjach bariatrycznych pacjent odczuwa sytość po niewielkiej ilości jedzenia i w ten sposób zmniejsza ilość spożywanych pokarmów. To nie jedyny mechanizm. W żołądku wytwarzana jest grelina – hormon który daje poczucie głodu. Normalnie po spożyciu pokarmu jego wytwarzanie ustaje; u osób z otyłością mechanizm ten jest zaburzony. Usunięcie części żołądka powoduje, że hormon ten już się nie wydziela.

W Polsce operacje bariatryczne są wykonywane nieodpłatnie, w ramach NFZ. Pacjent z BMI 40 lub powyżej 35 z towarzyszącymi powikłaniami otyłości powinien zgłosić się do chirurga bariatry ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista oceni, czy i jaki rodzaj zabiegu należy wykonać.

Po znacznej redukcji ciężaru ciała wielu chorych wymaga znacznie mniejszych dawek wcześniej przyjmowanych leków. Często zdarza się, że leków na cukrzycę i na nadciśnienie nie trzeba już stosować. To nie tylko poprawa komfortu życia i zmiana wyglądu, ale także leczenie, a nawet wyleczenie innych chorób.

Leczenie otyłości pozostaje wciąż wielkim wyzwaniem, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wszyscy (lub prawie wszyscy) jemy więcej, niż potrzebujemy. Rozmaite programy kulinarne, wciąż rosnąca liczba restauracji i sklepy pełne smacznie wyglądającej żywności mogą być pomocne w ćwiczeniu silnej woli.

Idziemy nr 8 (697), 24 lutego 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter