29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po czym poznać boreliozę?

Ocena: 0
2427

Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie.

fot. Pixabay, CC0

Przed tygodniem pisałam o najczęstszym objawie wczesnej boreliozy – rumieniu wędrującym. Znacznie rzadziej występującą zmianą skórną w przebiegu tej choroby jest ziarniniak chłonny (limfocytoma). To sinoczerwony, twardy guzek w miejscu ukąszenia. Pojawia się najczęściej na małżowinie usznej. Nieleczony utrzymuje się kilka lat. Jeszcze inną zmianą jest zanikowe zapalenie skóry – na ogół na kończynach. Skóra, początkowo sinoczerwona, z czasem staje się cienka i pomarszczona. Wystąpienie typowych zmian skórnych wystarcza, by zastosować leczenie.

Wczesne objawy boreliozy mogą także dotyczyć układu nerwowego. Typowy przykład to porażenie nerwu twarzowego. Inny, zapalenie stawu, dotyczy stawu znajdującego się blisko miejsca ukąszenia: staw jest obrzęknięty, nadmiernie ucieplony i niebolesny. Zapalenie to może zniknąć bez leczenia, ale po pewnym czasie znowu wystąpi. Ważne jest skojarzenie faktów i świadomość, że niebolesny obrzęk stawu w sezonie na kleszcze może być objawem boreliozy.

Borelioza może także dotyczyć serca. Pojawiają się wówczas – rzadko – zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. Neuroborelioza pod postacią zaburzeń czucia nerwów obwodowych czy zaburzenia pamięci występuje u nieleczonych pacjentów. Do rozpoznania tej postaci boreliozy konieczne jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Rozpoznanie boreliozy we wczesnym okresie opiera się na objawach klinicznych. Badania serologiczne, czyli oznaczenie przeciwciał, ma sens nie wcześniej niż po 2-3 miesiącach. Po tym okresie zaleca się wykonanie najpierw najprostszego badania przeciwciał klasy IgM i IgG metodą ELISA (jako screening),a gdy ten wynik jest dodatni lub niejednoznaczny, wskazana jest weryfikacja testem WB. Podwyższony poziom IgM występuje tylko we wczesnej fazie zakażenia, po 4-6 tygodniach powinny występować przeciwciała IgG.

Borelioza jest chorobą bakteryjną, leczenie polega więc na podawaniu antybiotyku. Kuracja trwa 3-4 tygodnie. Jeśli ktoś został ukąszony przez kleszcza przynajmniej dwa razy („ukąszenie mnogie”) w obszarze endemicznym, można rozważyć podanie leku w ramach profilaktyki poekspozycyjnej. Polega ona na jednorazowym podaniu 200 mg doksycykliny – to najlepszy lek w leczeniu boreliozy; nie można stosować go u małych dzieci i kobiet w ciąży. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie.

Inną, wirusową i na szczęście rzadką, chorobą przenoszoną przez kleszcze jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Rozpoczyna się zwykle 7-14 dni po ukąszeniu (ale bywa i po czterech tygodniach) objawami przypominającymi infekcję górnych dróg oddechowych. Potem występują objawy zapalenia opon mózgowych: silny ból głowy, sztywność karku, gorączka, zaburzenia świadomości. Przebieg choroby może być ciężki. U osób przebywających w rejonach jej występowania zaleca się szczepionkę przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Jej skuteczność jest bardzo wysoka.

 

Idziemy nr 22 (660), 3 czerwca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter