29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezerwatywa dla dziecka?

Ocena: 4.8
908

Tylko pozornie stosowanie prezerwatyw nie jest tematem pediatrycznym.

fot. pexels.com

Statystyki ujawniają, że coraz więcej 12–14-latków w Europie rozpoczyna życie seksualne. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Federalną Komisję ds. Dzieci i Młodzieży w Szwajcarii na grupie 1,5 tys. nastolatków (10–20 lat). Według brytyjskich badań duża liczba 12–14-latków nie tylko przechodzi inicjację seksualną, ale prowadzi w tym wieku bogate życie seksualne z wieloma partnerami. Dochodzi do ciąż u 12-latek, co obecnie w Anglii stanowi ważny problem społeczny. W Polsce na szczęście jest pod tym względem mniej dramatycznie.

Niestety, dane statystyczne są szybko wykorzystywane przez biznes. Pewna szwajcarska firma produkuje prezerwatywy XXS, obiecując, że mogą pomóc zmniejszyć liczbę nieletnich ciężarnych. Czy jednak problem polega tylko na zabezpieczeniu, aby nie doszło do poczęcia?

Prezerwatywy są jedną z najstarszych metod antykoncepcji, powszechnie zaczęto stosować je w XVIII w. Pierwszą prezerwatywę z lateksu zrobił Julius Fromm w 1912 r. W XXI w. wiedza na temat płodności jest precyzyjna. Wskaźnik Pearla, określający skuteczność różnych form antykoncepcji, wynosi dla prezerwatywy 14, co oznacza, że na 100 par, które korzystały z tej metody, aż 14 kobiet zaszło w ciążę. Nastolatki często nie mają świadomości, że stosując prezerwatywę, mogą stać się rodzicami. Nie wiedzą także, że prezerwatywa nie zawsze ochroni je przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza że układ rodny jest niedojrzały. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa stopień tej ochrony na 80–95 procent. Stosowanie prezerwatywy zachęca do podejmowania wczesnego współżycia. Ten falstart w życiu seksualnym związany jest też z zepsuciem doznań erotycznych, bo młodzi muszą uważać, by prezerwatywa nie pękła, nie ześlizgnęła się podczas stosunku seksualnego. I są narażeni na alergię na lateks/kauczuk. Lateks jest zwykle dość gruby, co może być odczuwane podczas stosunku, prezerwatywy zmniejszają intensywność doznań seksualnych, u niektórych mężczyzn może być także przyczyną zaburzeń wzwodu. Prezerwatywy często uczulają i podrażniają ścianki pochwy. Inne środki antykoncepcyjne są nie mniej szkodliwe.

Zachęcam do rozmów z nastolatkami. Wiedza o powikłaniach, procentach i ryzyku ułatwi im dobre decyzje. Prawdziwa miłość cierpliwa jest, a oczekiwanie na spotkanie seksualne doskonali charakter, pozwala dojrzeć do małżeństwa. Złudne poczucie bezpieczeństwa kreowane przez reklamy i społeczne przyzwolenie na wczesne podejmowanie współżycia poza małżeństwem stwarza ryzyko bardzo wielu problemów medycznych: chorób wenerycznych, kiły, rzeżączki, AIDS, chlamydiozy i wtórnych poronień, zarażenia ludzkim brodawczakiem, prowokującym nowotwory szyjki macicy. Warto mówić młodzieży, że powstrzymanie się od współżycia w 100 procentach zabezpiecza przed chorobą weneryczną i niechcianą ciążą. Wstrzemięźliwość bardzo pomaga we wzajemnym poznawaniu się, bo niezakłóconym zbyt silnymi doznaniami zmysłowymi.

Idziemy nr 49 (840), 05 grudnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter