19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed zabiegiem

Ocena: 0
3925
Badania, zabiegi, a niekiedy także operacje nie omijają nikogo. Warto wiedzieć, jak się do nich przygotować.
Najczęściej wykonywanym badaniem i zarazem zabiegiem jest pobranie krwi. Przy oznaczeniu wielu parametrów trzeba jej pobrać około 10 ml, co nie jest łatwe. Pomoc może wcześniejsze wypicie szklanki wody. Do większości badań należy być na czczo, ale nie do wszystkich. Na przykład parametry krzepnięcia krwi, obecność antygenów i przeciwciał nie są zależne od jedzenia. Pacjenci po zawale serca, z zaburzeniami rytmu oraz z nadciśnieniem tętniczym powinni przed wyjściem z domu przyjąć poranne leki popijając je wodą – także w dniu badania!

Czasem badania wykonuje się specjalnie po jedzeniu, czego przykładem jest sprawdzenie poziomu cukru we krwi po posiłku. Razem z badaniem krwi lekarz często zleca także badanie ogólne moczu. Ważne, żeby po wstaniu mocz oddać do czystego pojemnika (pojemnik można kupić w aptece), po uprzednim podmyciu się. Przypominam, że nie należy oddawać moczu do badania w czasie menstruacji. Jeśli mocz ma być badany na obecność bakterii, czyli ma być wykonany tzw. posiew, należy kupić pojemnik specjalnie do tego badania przeznaczony.

Krew od dawna pobiera się używając jednorazowego sprzętu. Jeśli czekają nas bardziej skomplikowane badania, zabiegi oraz operacje, to warto wcześniej zaszczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B).

Nawet wyrwanie zęba czy biopsja narządu, nie wspominając już o poważniejszych zabiegach i operacjach, wymagają przygotowania. Przed takimi zabiegami trzeba przerwać stosowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi. Należą do nich popularne leki przeciwbólowe, jak naproksen, ibuprofen, diclofenac, preparaty kwasu salicylowego (Acard, Aspiryna, Polocard), tiklopidyny, klopidogrel, a także leki przeciwkrzepliwe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna). Koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ u wielu osób nagłe przerwanie stosowania tych leków może być niebezpieczne i trzeba zastąpić je wstrzyknięciami heparyny. U części chorych nawet przed niewielkimi zabiegami należy podać profilaktycznie antybiotyk. To kolejny powód do kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Jeśli zabieg jest planowany w znieczuleniu ogólnym, czyli takim, gdzie pacjent przez czas zabiegu śpi, nie należy jeść i pić przynajmniej na sześć godzin przedtem.

Jeśli planowane jest badanie, przy którym podaje się dożylnie kontrast (urografia, rezonans magnetyczny, tomografia), to należy poinformować lekarza o poważnych schorzeniach (szczególnie o niewydolności nerek i krążenia, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym) oraz o uczuleniach występujących w przeszłości (szczególnie na jod).

Pacjenci z cukrzycą przyjmujący insulinę powinni być zapisywani na badania w pierwszej kolejności. Osoby takie powinny zabrać ze sobą insulinę i pierwsze śniadanie.

O przygotowaniu do badań radiologicznych i USG za tydzień.


Izabela Pakulska - lekarz
Idziemy nr 39 (316), 25 września 2011 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter