9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szybki powrót do szczepień

Ocena: 0.4
571

Epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła a już rozpoczęto kwalifikacje i wykonywanie szczepień ochronnych. Dlaczego?

fot.pixabay.com/CC0

Nadmierne wydłużanie czasu pomiędzy dawkami szczepień powoduje spadek poziomu przeciwciał ochronnych i utratę odporności, wytworzonej wcześniej u dziecka pod wpływem szczepień. Do powrotu do szczepień zachęca także opublikowany w kwietniu raport European Centre for Disease Prevention and Control, dotyczący zachorowań na odrę w 2019 roku. Opracowany został w oparciu o dane z 30 krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgłoszono w nim łącznie 13 200 przypadków odry oraz 10 zgonów z jej powodu. Natomiast w styczniu i lutym 2020 roku zarejestrowano już ok. 1000 zachorowań. Były one stwierdzane we wszystkich grupach wiekowych. Właśnie ta informacja przynagla do podejmowania działań ochronnych poprzez realizację systematyczną szczepień dzieci, a zwłaszcza w tych grupach, gdzie wskaźniki wszczepialności maleją. Zalecane jest utrzymanie w Polsce i na świecie wskaźnika wyszczepialności 2 dawkami szczepionki przeciwko odrze powyżej 95%, Taki poziom ochrony populacyjnej jest niezbędny do eliminacji odry i ochrony tych dzieci i dorosłych, którzy nie mogą być szczepieni, ze względu na przeciwwskazania lub zbyt młody wiek/< 9 m-ca ż./. Na 13 200 zgłoszonych przypadków, 65% pochodziło z 5 krajów – Francji (2636), Rumunii (1706), Włoch (1620), Polski (1423) i Bułgarii (1235). Ogólny wskaźnik zapadalności wyniósł 25/1 mln osób i był mniejszy niż w latach 2017 i 2018. Największy wzrost zapadalności odnotowano na Litwie i Malcie. Patrząc na poszczególne grupy wiekowe, największą zapadalność stwierdzono u dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia, a w dalszej kolejności u dzieci w wieku 1–4 lat. Duży odsetek zachorowań (56%) zaobserwowano u młodzieży w wieku ponad 14 lat. Zachorowania najczęściej dotyczą nieszczepionych. Największy odsetek nieszczepionych osób stwierdzono u niemowląt, czyli dzieci nieobjętych powszechnymi szczepieniami z uwagi na zbyt młody wiek, a w dalszej kolejności u dzieci w wieku 1–4 lat i nastolatków (15–19 lat). Wśród powikłań Odry zgłaszano zapalenie płuc (759 zachorowań), biegunkę (156), zapalenie ucha środkowego (38), zapalenie mózgu (8).

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, już mamy opóźnienia w szczepieniach ze względu na okresy kwarantanny i obciążenie całego systemu ochrony zdrowia. Szybki powrót do szczepień, tam, gdzie tylko jest to możliwe, pomaga zapobiegać powstaniu nowych ognisk epidemicznych odry oraz innych chorób, którym można zaradzić poprzez szczepienia. Obecnie kwalifikacje przed szczepieniem odbywają się po wstępnym wywiadzie epidemicznym, minimalizując ryzyko zakażenia. Ponadto następujące po sobie kolejne konsultacje odbywają się, co 45–60 minut tak, aby zdrowe dzieci i ich rodzice nie mieli przypadkowego kontaktu z potencjalnym źródłem infekcji na terenie poradni pediatrycznej

Idziemy nr 24 (764), 14 czerwca 2020 r.

 


Bibliografia: ECDC. Measles. Annual Epidemiological Report for 2019. www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/measles-annual-epidemiological-report-2019.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter