23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tatuaż czy zdrowie?

Ocena: 0
173

Tusze do tatuażu zawierają m.in. tlenki żelaza, sole metali, tworzywa sztuczne oraz rozpuszczalniki organiczne

Wykonanie tatuażu uszkadza skórę – tusz wprowadza się igłą na głębokość 1,5-7 mm. Skład chemiczny tuszu w skórze zmienia się z upływem czasu i promieni słońca. Prześwietlenie RTG nie wpływa na tatuaż, natomiast rezonans magnetyczny podgrzewa tusz i może wywołać oparzenie skóry oraz zmianę składu chemicznego tuszu.

Tusze do tatuażu zawierają m.in. tlenki żelaza, sole metali, tworzywa sztuczne oraz rozpuszczalniki organiczne. Także związki glinu, niklu (barwnik brązowy), kadmu (żółty), kobaltu (niebieski) i chromu (zielony), mniej zaś ołowiu i rtęci. Również biel tytanowa zawierająca dwutlenek tytanu (DT) stosowana jest w kolorowych tatuażach. W Polsce był kiedyś całkowity zakaz stosowania DT. Dziś zawierający go biały barwnik (E 171) obecny jest w lukrze, lodach, serkach topionych, gumach do żucia i pastach do zębów – mimo że badania wykazały jego toksyczność. Osoby z chorobą Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego po zjedzeniu produktów z DT cierpią na zaostrzenie dolegliwości.

W „Chemical Research of Toxicology” opisano szkodliwość bieli tytanowej. DT może wędrować po całym ciele i gromadzić się w węzłach chłonnych, ponieważ przenika przez błony komórkowe i uszkadza DNA. Komórki układu odpornościowego nie mogą zneutralizować tuszu. Dopiero przy laserowym usuwaniu tatuażu cząsteczki pigmentu są rozbijane na drobne fragmenty, które organizm może wchłonąć. Mimo że barwnik pozostaje w skórze, część nanocząstek wędruje do narządów. Naukowcy z Europejskiego Ośrodka Synchrotonu Atomowego w Grenoble uważają, że gromadzenie cząstek DT wywołuje przewlekłe powiększenie węzłów chłonnych i inne szkodliwe reakcje jako substancja potencjalnie rakotwórcza.

Dermatolodzy opisują częstsze występowanie reakcji alergicznych, łuszczycy, obrzęków, świądu, martwicy, bliznowców i nadmiernej pigmentacji skóry u osób z tatuażem. Alergie skórne częstsze są po użyciu czerwonego i żółtego barwnika. Inni specjaliści wskazują na wzrost po kilku-kilkudziesięciu latach od wykonania tatuażu zachorowań na nowotwory: czerniaka, białaczkę, raka płuc, nerek, chłoniaki. Moda na tatuaż dużej powierzchni ciała to ryzyko! Składniki bazowe tuszu organizm wydali, ale ok. 30-60 proc. substancji nierozpuszczalnych wędruje do skóry, węzłów, wątroby, nerek, mózgu.

W Unii Europejskiej właściciel gabinetu tatuażu ma prawny nakaz posiadania karty charakterystyki stosowanych tuszów i stosowania tylko składników zgodnych z rozporządzeniem 2015/860/UE. W Polsce brak takich uregulowań (choć jest projekt rozporządzenia ministerstw zdrowia). Osoby naruszające tkanki ciała ludzkiego nie muszą mieć żadnego dokumentu uprawnień do swej działalności! Krajowe Centrum Informacyjne podaje zaś, że tusze do tatuażu to nie kosmetyki ani wyroby medyczne, zatem ich produkcja i dystrybucja nie podlega wymaganiom takim jak w firmie farmaceutycznej i kosmetycznej.

Idziemy nr 49 (635), 3 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrąNajczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -