21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trądzik młodzieńczy

Ocena: 0
484

Zmiany skórne w okresie dorastania mogą stać się wielkim problemem dla młodego człowieka.


fot. Anna Nekrashevich/pexels

Trądzik jest zjawiskiem fizjologicznym w okresie dojrzewania, wywołanym działaniem hormonów płciowych na skórę. Dotyczy 35–90 proc. młodzieży. To przewlekłe zapalenie mieszków łojowo-włosowych zależne od hormonów androgenów, obecnych u dorastających dziewcząt i chłopców. Androgeny wywołują przerost komórek gruczołu łojowego oraz nadmierną produkcję i odmienny skład łoju, co sprzyja namnażaniu się bakterii Cutibacterium acnes (obecnych na skórze wszystkich ludzi), i nasilają odczyn zapalny. Prowadzi to do zaczopowania ujścia gruczołu łojowego, gromadzenia się komórek zapalnych limfocytów i leukocytów oraz powstania zaskórnika (zwanego wągrem). Młodzi powinni wiedzieć, że nie jest to zaburzenie hormonalne ani choroba zakaźna, ale zjawisko naturalne, które można skutecznie leczyć. Nie należy biernie czekać, aż samo minie.

U 60–70 proc. dziewcząt występuje nasilenie zmian trądzikowych przed miesiączką oraz w zespole wielotorbielowatych (policystycznych) jajników i podczas stresu. Nie udowodniono, by okazjonalnie zjadana czekolada szkodziła i nasilała zmiany trądzikowe. Łagodzi za to stres. Natomiast przebieg trądziku pogarszają używane kosmetyki, zatykające ujścia porów, a często stosowane w makijażu maskującym zmiany.

Jako pediatra obserwuję, że trądzik znacznie łagodniej przebiega u młodzieży pozostającej na diecie bogatej w warzywa, surówki, jogurty, bez nadmiaru słodyczy i konserwantów. Mniej zmian skórnych mają nastolatki z prawidłowym poziomem witaminy D3 w surowicy, wyrównaną pracą tarczycy i prawidłowym poziomem TSH oraz odpowiednią morfologią i zasobami żelaza. Warto zrobić badania krwi u dziecka z nasilonym trądzikiem, aby sprawdzić te czynniki.

Karotenoidy pomagają w leczeniu naturalnym trądziku. Te żółte barwniki warzyw działają antyoksydacyjnie. Dzięki temu chronią organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, których nadmiar w organizmie wiąże się z występowaniem chorób przewlekłych. Karotenoidy takie jak -karoten zawierają: boćwina, brokuły, cykoria, dynia, jarmuż, marchew, papryka czerwona, natka pietruszki, szczaw i szpinak, melony, brzoskwinie i morele. Natomiast likopen zawierają pomidory, zwłaszcza koktajlowe, papryka i marchew. Gorąco zachęcam do diety warzywnej i suplementacji witaminy D3 1500 j w okresie pokwitania. A na temat skutecznej farmakologicznej terapii trądziku – za tydzień.

Idziemy nr 25/2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalista pediatrii

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter