8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zatrucie grzybami

Ocena: 0
584

Właściwie wszystkie grzyby są ciężkostrawne, szczególnie smażone lub podawane z tłuszczem i śmietaną.

fot.pexels.com

Prawdopodobieństwo, że po zjedzeniu grzybów przez osobę z chorą wątrobą, kamicą pęcherzyka żółciowego, po zapaleniu trzustki czy z chorobą wrzodową żołądka pojawią się dolegliwości, jest bardzo duże. Czym innym jest zatrucie grzybami. Tu winowajcą są toksyny zawarte w niektórych grzybach.

Po zjedzeniu gołąbków, gąsek, olszówek czy borowika szatańskiego po około 3–6 godzinach pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunka. Muchomor czerwony i plamisty powoduje halucynacje, przyspieszenie pracy serca, suchość śluzówek. Inne grzyby, takie jak strzępiaki i lejkówki, mogą powodować ślinotok, zwężenie źrenic i zwolnienie pracy serca.

Objawy zależą nie tylko od rodzaju spożytego grzyba, ale także od jego ilości. W razie podejrzenia zatrucia grzybami należy sprowokować wymioty. Dobrze jest zabezpieczyć wydzielinę do badania mykologicznego, które pozwoli na identyfikację zarodników grzybów. Można podać do połknięcia dużą ilość (30 g) węgla aktywnego (dostępny bez recepty). Jego działanie polega między innymi na wiązaniu toksyn. Dalsze leczenie powinno odbywać się w szpitalu. Rokowanie na ogół jest dobre.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, mylonym często z kanią lub gąską. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe występują dopiero po kilkunastu godzinach, potem po dwóch, czasem trzech dniach poprawy dochodzi do uszkodzenia wątroby i nerek. Przyczyną jest toksyna – amatoksyna, jedna z wielu znajdujących się w tym muchomorze. Przedostaje się ona do krwi, dostaje się do komórek, gdzie hamuje syntezę białek i powoduje śmierć komórek. U pacjenta pojawiają się zaburzenia krzepliwości, uszkodzenie wątroby i nerek. Występuje osłabienie, żółtaczka, wylewy podskórne, czasem krwotoki, później zaburzenia świadomości. Zmiany są nieodwracalne. Do pewnego etapu może pomóc przeszczep wątroby, potem już nie.

Pamiętam, jak w czasie studiów asystent zaprowadził nas do pacjenta przyjętego do szpitala z powodu zatrucia grzybami. Pacjent rozmawiał z nami, opowiadał, jak dobrze zna się na grzybach. Po wyjściu z sali nasz opiekun powiedział, że dla tego pacjenta nie ma ratunku, że w ciągu najbliższych dni umrze. Tak się stało. Wtedy nie robiło się jeszcze przeszczepu wątroby. To była bardzo trudna lekcja medycyny i pokory.

Najpewniejszym sposobem zapobiegania zatruciom grzybami byłoby niejedzenie grzybów. Wiem, że to dla wielu z nas zbyt trudne, dlatego proponuję zbieranie tylko tych, których jesteśmy pewni. Najwięcej pomyłek dotyczy grzybów młodych i blaszkowych.

Każda osoba podejrzana o zatrucie grzybami powinna być hospitalizowana.

Idziemy nr 39 (830), 26 września 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter