13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Darowizny na COVID-19

Ocena: 0
479

W pomoc w zapobieganiu i zwalczaniu COVID-19 włączyły się nie tylko instytucje do tego powołane, ale także firmy z sektora prywatnego i zwykli podatnicy.

fot. pixabay.com / CC0

Darowizny finansowe i rzeczowe przekazane na ten cel można rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT i w ten sposób pomniejszyć podstawę opodatkowania.

Chodzi o darowizny przekazane na rzecz podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy, domów pomocy społecznej, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wysokość pomniejszenia podstawy opodatkowania jest uzależniona od okresu, w którym została przekazana darowizna. I tak w przypadku darowizny przekazanej do 30.04.2020 r. odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny. Przekazane w maju 2020 r. uprawniają do odliczenia kwoty odpowiadającej 150 proc. wartości darowizny. Darowizny przekazane w okresie od 1.06.2020 r. do 30.09.2020 r. pozwalają na odliczenie kwoty odpowiadającej wartości darowizny (100 proc.). Kwoty darowizn przekazanych od 1.10.2020 r. do 31.12.2020 r. to odliczenie darowizny odpowiadającej 200 proc. jej wartości. Darowizny te można odliczyć w zeznaniu rocznym, jeśli wcześniej nie zostały one odliczone przy zaliczkach na podatek.

Stan epidemii trwa, dlatego możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania dotyczy również darowizn przekazanych w 2021 r. Darowizny przekazane w okresie od 1.01.2021 r. do 31.03.2021 r. pozwalają na odliczenie kwoty odpowiadającej 150 proc. wartości darowizny. Według stanu na dziś darowizny przekazane od 1.04.2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, uprawniają do odliczenia kwoty odpowiadającej wartości darowizny, tj. 100 proc. przekazanej kwoty.

Ulgą podatkową objęci są podatnicy, którzy przekazali darowizną, na rzecz organów prowadzących jednostki oświatowe lub innym jednostkom celem dalszego nieodpłatnego przekazania tym organom lub placówkom, komputery przenośne, tzn. laptopy lub tablety. Wartość odliczenia darowizny kształtuje się podobnie jak w przypadku darowizn przekazanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19.

W przypadku darowizn pieniężnych potwierdzeniem jest przelew bankowy, a przekazanie darowizn rzeczowych powinno być potwierdzone oświadczeniem obdarowanego. Dokumentów tych nie trzeba dołączać do rozliczenia podatkowego. Urząd skarbowy może jednak kontrolować prawidłowość złożonego zeznania podatkowego w ciągu pięciu lat. W praktyce rozliczenie podatkowe za 2020 r. urząd skarbowy może kontrolować do końca 2026 r.

Idziemy nr 09 (800), 24 lutego 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter