29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta EKUZ

Ocena: 0
292

O kartę EKUZ powinny postarać się osoby, które wyjeżdżają za granicę do krajów UE/EFTA.

Karta przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w NFZ, członków rodzin zgłoszonych przez osoby ubezpieczone i osób nieubezpieczonych mających prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Wyjazd czasowy do innego niż Polska państwa członkowskiego UE/EFTA w związku z którym należy zaopatrzyć się w kartę EKUZ, to wyjazd turystyczny, wyjazd w celu nauki (szkoła/studia) lub inny wyjazd czasowy, który nie jest związany z wykonywaniem pracy, przeniesieniem miejsca zamieszkania lub planowanym leczeniem.

Złożyć wniosek o wydanie karty można na różne sposoby. Wniosek można zeskanować i wysłać mailem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Można też wysłać go pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ albo wysłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Wniosek można złożyć również osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ. Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ.

W przypadku, gdy oddział wojewódzki NFZ nie jest w stanie potwierdzić prawa do świadczeń na podstawie posiadanych informacji, wydanie EKUZ uzależnione jest od przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy i/lub okazania przez wnioskodawcę odpowiednich dokumentów. Dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny w wieku powyżej 18. roku życia w stopniu pokrewieństwa dziecko lub wnuk potrzebny jest dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki, tj. aktualna legitymacja lub zaświadczenie z uczelni/szkoły. W przypadku osób nieubezpieczonych uprawnionych na podstawie przepisów krajowych oraz osób, których prawo do świadczeń uzależnione jest od zamieszkiwania na terytorium RP, dokumentem potwierdzającym przysługujące uprawnienie jest oświadczenie o zamieszkiwaniu na terytorium RP. W przypadku absolwentów dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest potwierdzenie zakończenia nauki.

Kartę można odebrać na różne sposoby. Można to zrobić osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ – i to chyba najszybszy ze sposobów. Można też we wniosku zaznaczyć, aby karta EKUZ została przesłana pocztą na adres korespondencyjny wskazany we wniosku. Kartę może odebrać również pełnomocnik.

Korzystając z EKUZ za granicą, należy pamiętać, że jej posiadacz podlega obowiązkom i korzysta z praw takich samych jak mieszkańcy tego państwa. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne i na jakich zasadach mają ubezpieczeni w danym państwie. Prawo do opieki zdrowotnej w każdym państwie jest ustalane odrębnie. Idąc więc do lekarza, trzeba się upewnić, że działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Idziemy nr 27 (613), 2 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter