28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolejne zwolnienie ze składek

Ocena: 0
671

Zwolnienie z opłacenia składek za marzec-maj 2020 r. mogą uzyskać dla całości należności jednoosobowa firma i przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób, a 50 proc. kwoty składek – przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób.

Do grupy przedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób ubezpieczonych, jednoosobowych firm, dołączyli przedsiębiorcy zatrudniający do 49 osób. W ramach kolejnej tarczy antykryzysowej również te firmy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS przez trzy miesiące.

Zwolnienie z opłacenia składek za marzec-maj 2020 r. mogą uzyskać dla całości należności jednoosobowa firma i przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób, a 50 proc. kwoty składek – przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób. Zwolnienie dotyczy nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na fundusz pracy, fundusz solidarnościowy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych lub fundusz emerytur pomostowych. Prowadzący działalność i przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 49 osób, mogą wystąpić o zwolnienie również za marzec, nawet jeżeli składki za ten miesiąc zostały już opłacone.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień, czyli do 15 maja 2020 r. Jeżeli ZUS odmówi zwolnienia ze składek, to przedsiębiorca będzie musiał opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Zarówno w przypadku firm zatrudniających od jednej do dziewięciu osób, jak i dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób zwolnienie będzie przysługiwało płatnikowi składek, który rozpoczął prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. i który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych. Ponadto wymagana liczba ubezpieczonych do 49 osób musi być zgłoszona w ZUS w okresie 1-29 lutego 2020 r. i na 31 marca 2020 r. (do 49 osób). Podobnie liczna ubezpieczonych do

49 osób będzie liczona przez ZUS na 30 kwietnia 2020 r.

W przypadku spółdzielni socjalnych zwolnienie ze składek może obejmować pełną kwotę składek należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres. Spółdzielnie muszą być zgłoszone w ZUS jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r., i nie ma znaczenia w ich przypadku liczba zatrudnionych osób.

ZUS odstąpi również od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r. wobec wszystkich płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Ulga jest skierowana do wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek jest możliwe w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności i w związku z tym powstały odsetki. Po drugie, jeżeli nie zostały jeszcze opłacone składki, a upłynął już ich termin płatności.

Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Idziemy nr 18 (758), 03 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter