23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Meldunek przez internet

Ocena: 0
2049

Oprócz tradycyjnych form meldunku można zgłosić go przez internet

Mimo zapowiedzi o zniesieniu obowiązku meldunkowego, na razie ustawodawca tylko wprowadził kolejne ułatwienia. Na przykład oprócz tradycyjnych form meldunku można zgłosić go przez internet – za pośrednictwem platformy e-Puap. Meldunek w miejscu zamieszkania jest już więc możliwy bez wychodzenia z domu.

Każda osoba przebywająca na terenie Polski ma obowiązek zameldować się w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego oraz zgłoszeniu wyjazdu poza granice Polski oraz powrotu z zagranicy. Jeżeli ktoś przebywa w danym miejscu z zamiarem stałego zamieszkania, to powinien zameldować się na stałe. Jeśli natomiast przebywa gdzieś tylko czasowo, powyżej trzech miesięcy, np. z powodu pracy, to powinien zameldować się na pobyt czasowy. Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego. Zameldować się można również za pośrednictwem pełnomocnika.

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych (w tym małoletnie dzieci) obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Dziecko zostanie zameldowane w miejscu pobytu rodziców z urzędu, przy sporządzaniu aktu urodzenia.

Meldunek jest możliwy na podstawie tytułu prawnego do lokalu. Takim tytułem jest bycie właścicielem lub najemcą. Jeżeli mamy prawo do zameldowania, idąc do urzędu musimy zabrać umowę, odpis z księgi wieczystej, orzeczenie sądu bądź decyzję administracyjną dokumentującą prawo do lokalu. Należy przy tym mieć dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. Jeżeli meldunek ma nastąpić w lokalu, do którego osoba meldowana nie ma tytułu prawnego, należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny właściciela lub innej osoby do lokalu. Do tego na formularzu zgłoszenia podpisać się musi właściciel lub inna osoba mająca tytuł prawny do lokalu.

W przypadku wizyty w urzędzie urzędnik pomoże wypełnić wniosek. Jeżeli zaś chcemy się zameldować przez platformę e-Puap, wniosek należy wypełnić na stronie internetowej i wysłać wraz z wymaganymi dokumentami, korzystając z profilu zaufanego.

W urzędzie sprawę meldunku załatwimy od ręki. Natomiast wniosek złożony za pośrednictwem e-Puapu zostanie rozpatrzony niezwłocznie, jeżeli do wniosku zostały dołączone wszystkie potrzebne dokumenty. Mimo że do formularza zostaną dołączone odwzorowania cyfrowe dokumentów, urząd może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dokona meldunku.

Idziemy nr 4 (642), 28 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter