29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieopłacony abonament

Ocena: 0
3575
Nieopłacony abonament RTV to zmora wielu osób, które otrzymały z Poczty Polskiej upomnienie w sprawie jego zapłaty pod rygorem wszczęcia egzekucji administracyjnej. Ściągnięcie więc abonamentu będzie wyglądało tak jak w przypadku zaległości podatkowych, a egzekucję poprowadzi naczelnik urzędu skarbowego.

Sytuacja ta częściowo została spowodowana podaną parę lat temu informacją o zniesieniu abonamentu, do której ostatecznie nie doszło. Zaległego abonamentu można skutecznie dochodzić za okres pięciu lat, tak jak zaległych podatków. W przypadku otrzymania wezwania do opłacenia zaległego abonamentu z odsetkami, warto przynajmniej przyjrzeć się czy w konkretnej sytuacji nie przysługuje np. zwolnienie z abonamentu albo nie zachodzą okoliczności zwalniające z opłacania abonamentu.

Zwolnione z opłacania abonamentu są m.in. osoby, które ukończyły 75 lat; osoby, które są zaliczone do I grupy inwalidów lub posiadają znaczny stopień niepełnosprawności. Jednak, aby móc skorzystać z prawa do zwolnienia, należy zgłosić wszelkie zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na zwolnienie, w placówce pocztowej. W praktyce bardzo dużo osób tego obowiązku nie wypełnia, będąc przekonanym, że zwolnienie następuje z mocy prawa. Wezwania do zapłaty otrzymały osoby starsze, schorowane, dla których kwota zaległości wraz z naliczonymi odsetkami jest często niemożliwa do uiszczenia.

Jeżeli osoba ma obowiązek opłacania abonamentu, a jest to dla niej ciężar niemożliwy do udźwignięcia, ma niską emeryturę, wydatki na leczenie w zasadzie pochłaniają wszystkie dochody albo z innego powodu w jej ocenie żądanie zapłaty abonamentu byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego, powinna wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o umorzenie zaległości. Równocześnie warto informację o złożeniu takiego wniosku przesłać Poczcie Polskiej, co da podstawę wstrzymania postępowania egzekucyjnego.

Zgodnie z ustawą, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, bieżącą opłatę oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu. Równocześnie w przypadku umorzenia zaległości podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa w placówce pocztowej operatora wyznaczonego dokument stwierdzający umorzenie lub rozłożenie na raty należności, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

Decyzja o umorzeniu zaległości z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV jest uznaniowa. Jednak praktyka pokazuje, że dobrze uzasadniony wniosek poparty dowodami może zostać rozpatrzony pozytywnie. Z pewnością wysiłek ten będzie bardziej korzystny niż wstrzymywanie postępowania egzekucyjnego, które pociąga za sobą dodatkowe koszty i jest już procedurą opartą na przepisach ustawy o egzekucji administracyjnej.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 40 (472), 5 października 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter