28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odliczenie darowizn

Ocena: 0
756

Działalność dobroczynna z jednej strony przynosi korzyść obdarowanym – otrzymują niezbędne dla nich wsparcie, z drugiej darczyńca ma satysfakcję z dzielenia się swoim majątkiem, wiedzą, umiejętnościami. Jednocześnie zaś może pomniejszyć należny podatek dochodowy o kwoty dokonanych darowizn.

Odliczeniu podlega kwota lub wartość przekazanej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa darowanych przedmiotów.

Podatnik może odliczyć darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa. Odliczyć darowizny można od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym. Należy również posiadać dowody wysokości przekazanych darowizn. Darowiznę może odliczyć podatnik, który nie zaliczył jej wcześniej do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczył od dochodu/przychodu albo darowizna nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przypadku darowizny pieniężnej dowodem dokonania darowizny jest dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Z kolei dla darowizny innej niż pieniężna jest to dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Dowodem przekazania darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła jest dokument potwierdzający przekazanie darowizny i pokwitowanie jej otrzymania, sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą oraz dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny.

Darowizny na cele krwiodawstwa należy dokumentować zaświadczeniem jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Odliczenie darowizny jest limitowane. Darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, jednak łącznie nie więcej niż w wysokości stanowiącej 6 proc. dochodu uzyskanego w 2016 r. Jedynie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie.

Podatnik dokonuje odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-37, PIT-36 albo PIT-28 oraz w dołączanym do tych zeznań załączniku PIT/O. W załączniku podaje się również dane obdarowanego oraz wysokość dokonanej na jego rzecz darowizny. Do zeznania nie należy natomiast dołączać dokumentów potwierdzających dokonanie darowizny. Dokumenty te należy przedstawić na żądanie urzędu skarbowego.

 

Idziemy nr 15 (601), 9 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter