25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piecza zastępcza

Ocena: 0
3356
Zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zmiany zmierzają m.in. do poprawy funkcjonowania procedur adopcyjnych oraz zasad finansowania pobytu dzieci w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych.

Istotna zmiana dotyczy rezygnacji z udziału sądu w wyborze formy pieczy zastępczej, w której dziecko zostanie umieszczone. Dotychczas sąd, wydając postanowienie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, określał czy dziecko zostanie umieszczone w rodzinnej, czy też w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Umieszczając dziecko w rodzinnej pieczy zastępczej sąd wskazywał imiennie osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej lub prowadzące rodzinny dom dziecka, u których umieszczane było dziecko. Teraz sąd będzie jedynie umieszczał dziecko w pieczy zastępczej, natomiast obowiązek skierowania dziecka do odpowiedniej formy tej pieczy będzie w gestii starosty, który wydawać będzie skierowanie do konkretnej rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka lub placówki opiekuńczo wychowawczej.

Zmiany wprowadzone ustawą są istotne również dla ośrodków opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także zakładów rehabilitacji leczniczej. Przykładem jest Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla dzieci głęboko upośledzonych przy ZLO w Piszkowicach. Dzięki zmianom w ustawie, będzie możliwa pełna refundacja utrzymania dzieci, które znajdują się w tym ośrodku, co w poprzednim stanie prawnym było niemożliwe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli rodzice nie sprawują nad dzieckiem opieki lub sprawują ją w sposób niewłaściwy, sąd ogranicza lub w ostateczności odbiera władzę rodzicielską. W związku z tym dziecko musi zostać objęte opieką przez państwo. Jednostką, która ją zapewnia jest powiat, zaś opieka ta przybiera formę pieczy zastępczej. Dotyczy to również dzieci, które zostały pozostawione w szpitalu bezpośrednio po urodzeniu. Jeżeli stan zdrowia dziecka wymaga umieszczenia go w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, wówczas do tego zakładu kieruje je lekarz na wniosek rodziców, bądź sąd. Jeśli dziecko pozbawione opieki i wychowania przez rodziców powinno być umieszczone w jednym ze wskazanych zakładów, sąd najpierw powinien ustanowić nad nim pieczę zastępczą. Bardzo często jednak dzieci są umieszczane we wskazanych zakładach bez ustanowionej pieczy zastępczej – powstaje więc pytanie, kto jest za nie odpowiedzialny oraz kto ponosi koszty jego pobytu.

Do zakładów opiekuńczo-leczniczych kierowane są m.in. dzieci pozbawione opieki rodziców, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przebywać w rodzinach zastępczych ani w domach dziecka. W ośrodkach tych mogą również przebywać dzieci, które mają rodziców, jednak wymagają specjalistycznej opieki. W placówkach takich udzielane są stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne. Koszty udzielania tych świadczeń pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak nie finansował on dotychczas zakwaterowania i wyżywienia. Co będzie możliwe po wprowadzeniu zmian w ustawie.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 33 (465), 15-17 sierpnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter