29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

PIT do końca kwietnia

Ocena: 0
4995
Zostały ostatnie dni na rozliczenie z urzędem skarbowym za 2011 r. Warto pamiętać, że czeka nas długi weekend. Rozliczenia nie można odłożyć na później, ponieważ 30 kwietnia w tym roku to poniedziałek. Podatnicy, który chcą rozliczyć się wspólnie – na przykład małżonkowie – muszą pamiętać o złożeniu takiego wniosku do 30 kwietnia. Nawet jeżeli rozliczyli się wcześniej oddzielnie, to jeszcze do końca kwietnia mogą złożyć korektę zeznania i rozliczyć się wspólnie. Po tej dacie nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia.

Zeznanie podatkowe można złożyć osobiście, przesłać listem poleconym albo wysłać przez internet. Nie można zapomnieć o jego podpisaniu; brak podpisu podatnika, małżonka albo pełnomocnika oznacza, że zeznanie jest nieważne. Natomiast osoby, którym z wyliczenia wynika obowiązek dopłaty podatku, również muszą zrobić to do 30 kwietnia. Później do kwoty podatku należy doliczyć odsetki od zaległości podatkowych.

W zeznaniu nie należy wykazywać dochodu zwolnionego z podatku. Do takich zaś zalicza się np. świadczenia z opieki społecznej, w tym zasiłku pielęgnacyjnego, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka czy dodatki mieszkaniowe.

Równocześnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje kilka przypadków ulg dla podatników. Część z nich pomniejsza dochód do opodatkowania, inne samą wysokość należnego podatku.

Od dochodu, który następnie należy opodatkować, podatnik może odliczyć: składki na ubezpieczenia społeczne, ulgę rehabilitacyjną, tj. m.in. wydatki poniesione na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zakup leków zleconych przez specjalistę, dokonany w roku podatkowym zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które powiększyły wcześniej podatek i nie zostały potrącone przez płatnika, darowizny przekazane na cele organizacji pożytku publicznego, na cele kultu religijnego lub cele krwiodawstwa, darowiznę na organizację kościelną charytatywno-opiekuńczą, a także ulgę internetową, ulgę na nabycie nowej technologii, ulgę odsetkową. Każde z odliczeń wymaga spełnienia warunków określonych w ustawie, m.in. udokumentowania poniesionych wydatków.

To nie koniec odliczeń. Po naliczeniu kwoty należnego podatku można go pomniejszyć o składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. czy ulgę na dzieci.

Po wyliczeniu podatku można jeszcze przekazać jego 1 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego. Wystarczy w rozliczeniu podatkowym wskazać numer KRS wybranej organizacji, a urząd skarbowy przekaże wskazaną kwotę na jej rachunek bankowy.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 18 (347), 29 kwietnia 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter