29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc dla przedsiębiorców

Ocena: 0
895

Różnego rodzaju formy pomocy kierowane do pracowników i przedsiębiorców mają na celu rekompensować skutki obecnej sytuacji gospodarczej.

Różnego rodzaju formy pomocy kierowane do pracowników i przedsiębiorców mają na celu rekompensować skutki obecnej sytuacji gospodarczej. Są nimi m.in. pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy czy dofinansowanie dla samozatrudnionych. Wnioski o pomoc można składać elektronicznie, bez wychodzenia z domu: https://www.praca.gov.pl.

Umowa pożyczki jest przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Starać się o nią mogą mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 10 osób. Kwota pożyczki wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Pożyczka zostanie umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia będzie prowadził działalność gospodarczą. Mikroprzedsiębiorca, który spełnił ten warunek, składa do urzędu pracy wniosek o umorzenie pożyczki w terminie 14 dni od dnia jego spełnienia. Prowadzenie działalności przez okres krótszy niż trzy miesiące albo niezłożenie wniosku o umorzenie powoduje obowiązek spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem ustalonym przez urząd pracy. W przypadku niespłacenia raty zgodnie z harmonogramem naliczone zostaną odsetki ustawowe za opóźnienie.

Inną formą wsparcia, tym razem dla samozatrudnionych, jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników. Tytułem do ubiegania się o dofinansowanie jest spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Środki te mają być przeznaczone na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Spadek obrotów gospodarczych oznacza zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku. Wysokość spadku porównuje się do łącznych obrotów z tych samych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Porównywać można miesiące kalendarzowe, ale również 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych – w przypadku, gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego.

Samozatrudniony, który wystąpi o dofinansowanie, zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który otrzymał środki. Może przeznaczyć dofinansowanie jedynie na pokrycie tej części kosztów, na które nie otrzymał innej pomocy publicznej. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od procentowej wartości spadku obrotów. Tak więc przy spadku o co najmniej 30 proc. dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Przy spadku obrotów o co najmniej 50 proc. – w wysokości 70 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Jeżeli spadek obrotów wyniósł co najmniej 80 proc. – w wysokości 90 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Dofinansowanie może być przyznane na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku.

Idziemy nr 20 (760), 17 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter