28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praca w trakcie wychowawczego

Ocena: 0
2499

Pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do ukończenia przez nie sześciu lat i ma prawo do urlopu wychowawczego, może obniżyć wymiar czasu pracy.

Przez 12 miesięcy pracownikowi przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę tak jak w trakcie urlopu wychowawczego.

W dwóch przypadkach pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem wychowującym małe dziecko: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W okresie trwania tych dwóch urlopów pracownik jest bowiem chroniony przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę.

Po pierwsze, chodzi o ochronę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie tego urlopu. Ochrona trwa do dnia zakończenia urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Po drugie, pracownik jest chroniony przed zwolnieniem w przypadku złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

W tych dwóch przypadkach rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracodawca nie może więc z innych powodów w tym czasie ani wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę. Nie ma natomiast przeszkód, aby umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Istotny jest czas, od kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy, w sytuacji gdy zdecydował się skorzystać z uprawnień rodzicielskich. I tak, w przypadku złożenia przez pracownika wniosku wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo obniżonego wymiaru czasu pracy.

Należy więc pamiętać, że pracownik jest objęty ochroną na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego lub rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Również w przypadku złożenia przez pracownika wniosku, po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy nie mogą skorzystać oboje rodzice lub opiekunowie. Jeżeli jedno z nich skorzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy, to nie może już tego zrobić drugie z rodziców lub opiekunów. Możliwe jest natomiast jednoczesne korzystanie przez jednego z rodziców lub opiekunów z obniżenia wymiaru czasu pracy, a przez drugiego z rodziców lub opiekunów z urlopu wychowawczego.

Idziemy nr 34 (620), 20 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter